Ana Sayfa / Tarım / Kanatlı sektörü ihracatını “terör” ve “kuş gribi” vurdu

Kanatlı sektörü ihracatını “terör” ve “kuş gribi” vurdu

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer, kuş gribi hastalığının Türkiye’nin toplam kanatlı ürünü ihracatını yarı yarıya azalttığını, terör olaylarının da toplam kanatlı ürünleri ihracatını yüzde 10 civarında etkilediğini belirterek, “Geçen seneki ihracatımız 1 milyar dolar civarındaydı, bu sene sonuna kadar bu şekilde giderse toplam ihracat 700 milyon dolara düşer diye düşünüyoruz” dedi.

Yaşanan terör olaylarının sektörün en büyük pazarı olan Irak’a kanatlı ürünleri ihracatını ve kuş gribinin toplam ihracat üzerindeki etkisini AA muhabirine değerlendiren Sezer, terör olaylarının sektörün ihracatını lojistik olarak etkilediğini belirterek, güvenlik açışından TIR şoförleri korktuğu için bu bölgeden geçiş yapacak şoförleri bulmada sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Terör olaylarının toplam kanatlı ürünleri ihracatını yüzde 10 civarında etkilediğinin altını çizen Sezer, ihracatı asıl etkileyen faktörün kuş gribinden dolayı Kuzey Irak’ın sınır kapısını kanatlı ürünlerine kapatması olduğunu, ancak bu sorunun aşıldığını bildirdi.

Sezer, kuş gribinin Irak’a kanatlı eti ihracatını yüzde 80 düşürdüğünü ifade ederek, Türkiye’nin toplam kanatlı ürünü ihracatını da yarı yarıya düşürdüğünü belirtti.

Geçen sene sektörün toplam ihracatının 1 milyar dolar civarında olduğuna dikkati çeken Sezer, “Bu sene sonuna kadar bu şekilde giderse toplam ihracat 700 milyon dolara düşer diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

-“Fiyat artışı beklemiyoruz”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi olan ve kanatlı sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın danışmanlığını yapan Abdurrahman Çakar da, kanatlı sektörünün yaklaşık 2 milyon tona yakın üretim gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, insanların özellikle de dar gelirli vatandaşların ihtiyaç duyduğu kaliteli protein kaynağının karşılanmasında çok önemli bir sektör olduğunu vurguladı.

Çakar, sektörün üretiminin yüzde 20’sinin ihraç edildiğine işaret ederek, “Son aylarda ihracat ile ilgili çok ciddi sorunlar oldu. Bu sorunların büyük bölümü bir açıdan aşıldı, ama ülkemizdeki ‘terör belası’ sorunu sebebiyle nakliyelerde, araç bulmada sıkıntı yaşanıyor. Giden tır sayısı çok düştü nakliyeler pahalılaştı” diye konuştu.

İhracatta yaşanan bu sorunlar nedeniyle üretilen ürünün iç piyasada satılması için fiyat artışı beklemediklerini ifade eden Çakar, genelde Kurban Bayramı’nda artan kırmızı et tüketimi nedeniyle beyaz et tüketiminin de yüzde 30 azalma gösterdiğini, bu sene de aynı trendin süreceğini söyledi.

– “Tek çıkışımız var o da ‘beyaz et'”

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Ahmet Ergün de sektörü kuş gribinin ciddi anlamda etkilediğini vurgulayarak, Irak sınır kapısının Türk kanatlı ürünlerine kapatılmasının sektörü çok olumsuz etkilediğini ancak hastalığın bertaraf edilmesiyle yeniden ihracatın başladığını anlattı.

Ergün, Kurban Bayramı’nda beyaz et tüketiminin azaldığını dile getirerek, bunun genel bir trend olduğunu, sektörün de hazırlıklarını ona göre yaptığını belirtti.

Türkiye’de beyaz et tüketiminin kişi başı 22 kilograma geldiğinin altını çizen Ergün, hedeflerinin bu rakamı 25 kilograma çıkarmak olduğunu bunu da birkaç sene içerisinde yakalayacaklarını söyledi.

Ergün, sektörün önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme sürecine gireceğini ifade ederek, “Kırmızı et fiyatları çok yüksek dolayısıyla bir tek çıkışımız var o da ‘beyaz et’. Beyaz et sektörünün giderek büyüyeceği artacağı kesin” dedi.

İhracat anlamında yeni pazar arayışlarının olduğuna dikkati çeken Ergün, Afrika, Arap Yarımadası’nın tamamı, Uzakdoğu ve Avrupa’ya Türk kanatlı ürünlerini ihraç etmek istediklerini bildirdi.

Ergün, Türkiye’deki üretimin Avrupa’daki üretimden daha iyi olduğunu dile getiren Ergün, yemleri çok pahalıya mal ettiklerini bu sebeple de fiyatların pahalı olduğunu ve bu nedenle de dışarıya pahalıya satmak zorunda kaldıklarını belirtti. Rusya’nın da kotalarını çok sınırlı tuttuğunu belirten Ergün, kota artırım talebinde bulunduklarını ancak henüz sonuç alamadıklarını ifade etti.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir