Ana Sayfa / Dünya / “Kanada’daki yangın petrolü 50 dolara çıkarabilir”

“Kanada’daki yangın petrolü 50 dolara çıkarabilir”

Hollandalı Enerji Risk Danışmanlık Firması VEROCY’nin ortağı Cyril Widdershoven, Kanada’da petrol üretim sahalarına yakın bölgede çıkan yangının petrol fiyatlarını etkileyeceğini belirterek, “Petrol arzındaki düşüş ve uzunu vadede yangın sebebiyle petrol üretiminin durma ihtimali, petrol fiyatlarını 50 dolara kolayca çıkarabilir.” dedi.

Kanada’nın Fort McMurray bölgesindeki yangının enerji sektörüne etkilerini AA muhabirine değerlendiren Widdershoven, 10 gün önce başlayan yangının devam etmesi halinde üretimin yavaşlayacağını ve fiyatların da yukarı yönlü hareketini sürdüreceğini söyledi.

Widdershoven, olayın küresel anlamda çok kritik bir zamana denk geldiğini belirterek, “ABD’de benzin talebinin arttığı bir döneme giriyoruz. Ayrıca, Suudi Arabistan’ın petrol sektöründe köklü değişimler yaşanıyor. Petrol arzındaki düşüş ve uzun vadede yangın sebebiyle petrol üretiminin durma ihtimali, petrol fiyatlarını 50 dolara kolayca çıkarabilir.” diye konuştu.

Kanada’da üretimin azalmasının OPEC ve Rusya gibi büyük petrol üreticisi ülkeler için olumlu etkileri olacağını da ifade eden Widdershoven, “Petrol fiyatların yükselmesi, ABD’deki kaya gazı üreticilerinin finansal olarak rahatlamalarını sağlayacaktır. Petrol fiyatlarının artması, kaya gazı projelerinin maliyetini düşürerek fizibilitesini artırır.” ifadelerini kullandı.

– “Yangının sürmesi OPEC için gizli bir lütuf”

Widdershoven, hava şartları sebebiyle yangının başka bölgelere sıçramasının durumu daha da kötüleştirebileceğini belirterek,” Yangının devam etmesi ve bunun Kanada’nın günlük petrol üretiminin üçte birine mal olması, küresel sektördeki daralmaya bir yenisini daha ekler.” dedi.

Yangının yer altındaki petrol kaynaklarına zarar vermesinin uzun vadede üretimi aksatacağını ifade eden Widdershoven, şunları kaydetti:

“Üretimin tekrar yapılabilmesi için bütün tehlikenin kontrol altına alınmış olması gerekir, bu da uzun sürebilir. Bu durum OPEC için gizli bir lütuf. Doha’da üretimi dondurma konusunda bir karara varılamayınca sektörde yeni bir kırılganlık oluşmuştu. Şimdi de bir daralma var. Kanada’da üretimin azalması, küresel petrol arzının daha çabuk azalması anlamına gelir. Arz fazlası azaldıkça petrol fiyatları yükselir, bu da üretici ülkelerin avantajına olur.”

Uluslararası Enerji Ajansı, bu yılın ikinci çeyreğinde arz ve talep arasındaki farkın günlük 1,5 milyon varil olacağını tahmin etmişti. Yangının giderek yayılmasından dolayı Kanada, günlük 1 milyon varillik petrol üretimi durdurmak zorunda kaldı. Yangın nedeniyle bölgeden 88 bin kişi tahliye edildi.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir