Ana Sayfa / Şirketler / JCR, Ağaoğlu için “yüksek derecede yatırım yapılabilir” dedi
Ali-Agaoglu

JCR, Ağaoğlu için “yüksek derecede yatırım yapılabilir” dedi

Japon Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun inşaat firması Akdeniz İnşaat’ı “yüksek derecede yatırım yapılabilir” kategorisinde değerlendirdi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ’yi yüksek derecede yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A- (Trk)/Stabil”, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerli Para Not ve görünümlerini ise ülke tavanı olan “BBB-/Stabil” olarak teyit etti.

Kuruluş, Ağaoğlu’nun Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm), Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu’nu A-3 / (Stabil görünüm ), Kısa Vadeli Ulusal Notu’nu A-1 (Trk) / (Stabil görünüm ), Destekleme Notu’nu 2 ve Ortaklardan Bağımsızlık Notu’nu AB olarak gösterdi. JCR raporunda, konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Ağaoğlu Şirketler Grubu, yıllar itibarıyla ana faaliyetlerinin ölçeğini artırmış, ayrıca enerji ve turizm alanlarında yatırımlar ile çeşitlendirmiştir. Grup, özellikle yakın dönemde gerçekleştirdiği büyük ölçekli karma yaşam projeleri ile ulusal düzeyde elde ettiği marka bilinirliğini Körfez bölgesi başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya doğru genişletebilmiştir. Halen ilave girişimler ile desteklenmekle birlikte, Ağaoğlu’nun yenilenebilir enerji yatırımlarının devamlılığı izleyen dönemlerde gelir kaynaklarının farklılaştırılmasını sağlayacaktır.”

-“Satışlar, 2014’te güçlü bir düzeyde devam etti”

Raporda, 2014 yılında Ağaoğlu’nun toplam varlıklarının devam eden inşaat projelerinin desteğinde, geliştirilmekte olan konut stokları ile artış gösterdiği, Grubun yurt içi ve uluslararası satış ve pazarlama ağının 2014 yılı süresince satışların güçlü bir düzeyde devam etmesini sağladığı, satışların seyrinin yerli ve yabancı yatırımcıların talebinin katkısıyla 2015 yılının ilk yarısı itibarıyla da sürdürüldüğü belirtiliyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun mevcut arsa portföyünü geliştiren satın alımlara devam etmesi, izleyen dönemlerde büyümenin devam etmesi ve arsa maliyetlerinin kontrol altına alınması açısından olumlu olarak değerlendiriliyor.

Grubun not ve görünümünün korunmasının gerekçeleri ise şöyle sıralandı:

“Yerel piyasadaki siyasi ve ekonomik belirsizlikler, zayıflayan büyüme dinamikleri ve inşaat sektörünün makroekonomik performansa yakından bağlı olması, küresel yatırım iştahı ve para piyasalarındaki volatilite ve Fed’in beklenen faiz artışının yaratacağı baskı gibi unsurlara rağmen Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun satışlarının güçlü seyrini sürdürmesi, yönetim organizasyonunun kurumsallaşma düzeyinin artırılması yönünde yürütülen çalışmalar, müşteri avanslarının toplam finansman içerisindeki payı.”

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir