Ana Sayfa / Gündem / İzmir’de mobilya fuarı
Mobilya-uretimi

İzmir’de mobilya fuarı

MODEKO 2016 27. İzmir Mobilya Fuarı, törenle açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir’de düzenlenen törende, İzmir’i yerel güçlerin çabalarıyla kalkındırmak için çıktıkları yolda, belirledikleri yol haritası çerçevesinde emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Türkiye’de eşi bulunmadığını, dünyanın da sayılı fuar alanlarının başında geldiğini belirttiği Fuar İzmir’in, sektörel fuarlarla ekonomide kaldıraç görevi göreceğini ifade eden Kocaoğlu, Fuar İzmir ile İzmir’de düzenlenen fuarların, geçen yıla göre yüzde 50-100 büyüme gösterdiğini kaydetti.

Kocaoğlu, göreve geldiğinden bu yana İzmir’in verdiği verginin 20 kat artmasını, kalkınmasının örneği olarak göstererek, “İzmir’in tüm dinamikleriyle beraber hareket edip bunu sağladık. Fuarcılığın siyaseti olmaz. Fuarlara destek, İzmir Büyükşehir Belediyesine değil, iş yapanlara verilen destek demektir. Tüm dinamikleriyle beraberliği sağlayıp dünyanın en hızlı büyüyen kenti olabiliriz” diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da dünyada 400 milyar dolarlık büyüklüğe sahip sektörde, Türkiye’nin 20 milyar dolarlık paya sahip olması gerektiğine değinerek, fuarcılıkla birlikte İzmir’in, kongre turizminde de gelişme göstermesini hedeflediklerini dile getirdi.

– Mobilya yan sanayi için OSB talebi

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ramazan Davulcuoğlu da Türkiye genelinde gerileyen mobilya ihracatının, İzmir’de aynı seviyede tutunmayı başardığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Otomotiv sektöründe bir kişi istihdam etmek için ortalama 30 bin dolarlık yatırım gerekirken bu, mobilya sektöründe 3 bin dolar civarında. Ayrıca neredeyse tüm ham madde ihtiyacımızı ülkemizden karşılıyoruz. İzmirli mobilyacılar olarak mobilya yan sanayi organize sanayi bölgesine (OSB) ihtiyacımız var. İzmir’e, markalara değil, yan sanayicilere uygun koşullarda OSB kuralım. Böylece İzmir, daha fazla ihracat yapar hale gelir.”

İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ile İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Başkanı Tevfik Özdemir’in de katıldığı törende, konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

Yaklaşık 300 firma, 50 ülkeden 600 profesyonel ziyaretçinin katılımıyla düzenlenen fuar, pazar günü sona erecek.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir