Ana Sayfa / Sivil Toplum / İTO “Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın” projesi

İTO “Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın” projesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, “Türkiye’de her 100 işverenden 92’si erkek, sadece 8’i kadın. Kadın emeğinin, iş gücü piyasasında ve girişimcilik noktasında çok daha ileriye taşınmaları gerekir.” dedi.

Çağlar, “Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın” projesi ödül töreninde yaptığı konuşmada, bir ülkenin gücünü, insanlarının bi̇rli̇kte hareket etme azmi̇nin belirlediğini vurguladı.

Bu hissiyatın, milletleri ayakta tuttuğunu, devletleri geleceğe taşıdığını söyleyen Çağlar, “Bu açık hakikatin karşısında kadını ve kadın emeğini görmezden gelip, bir milletin yarısının potansiyelini hiçe sayamazsınız. Biz 800 yıl önce i̇lk kadın si̇vi̇l toplum kuruluşunu inşa eden bir milletin efradıyız. Bununla da gurur duyuyoruz. Avrupa’daki engizisyon mahkemelerinde yakılan, boğulan, hapsedilen kadınlar en büyük acıları çekerken, Anadolu’da Bacıyan-ı Rum adı altında bir araya gelen kadınlar, girişimci, esnaf oluyordu ve ticaret yapıyordu. Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Kurtuluş Savaşı’nda savaş meydanına koşan kadınlarımız, koca bir millete analık yapıyor, güç veriyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

Çağlar, küresel ekonomik koşullar içindeyken görev ve sorumluluklarının bu mirası canlandırmak olduğunu belirterek, “Bir toplum için kadının misyonu bugün her zamankinden daha önemlidir. Korkular dünyaya hakim olurken kadının cesareti önemlidir. Yalnız insanların sayısı artarken kadının sırtımızı sıvazlayan eli önemlidir. Rekabet keskinleşip acımasızlaşırken kadının ‘yapabiliriz’ diyen sesi önemlidir. Yeni iletişim teknolojileri nedeniyle her bir taraftan kafa karıştırıcı sesler duyulurken kadının sağduyulu yön göstermesi önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Küresel dünyada kadın duyarlılığı ve organi̇zasyon beceri̇si̇nin hayati bir rol oynadığının altını çizen Çağlar, “O nedenle kadınların girişimcilik kültürüyle tanışması, hem toplumsal eşitliğin hem de ekonomik büyümenin ayrılmaz parçasıdır. Nüfusumuzun yarısı kadın ama kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30 düzeylerinde kalıyor. Her 100 işverenden 92’si erkek, sadece 8’i kadın. Kadın emeğinin iş gücü piyasasında ve girişimcilik noktasında çok daha ileriye taşınmaları gerekir. Bu, dünyanın yaşadığı sosyo-ekonomi̇k problemleri̇n merhemi̇di̇r.” diye konuştu.

Çağlar, çalışan kadın sayısında yüzde 6’lık bir artışın, dünya genelinde yoksulluğu yüzde 15 azalttığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Kadınlar, Türkiye’nin son yıllarda gösterdiği ekonomik gelişmeye ve yazdığı büyük başarı hikayesine yeni sayfalar ekliyorlar. Ekonomide, kültürde ve siyasette kadının yeri sağlamlaşıyor. Kadınlara yönelik biraz teşvik, biraz destek dahi büyük deği̇şi̇m sağlıyor. Günümüzde artık şartlar çok farklı. Bilgi işlem, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri gibi hayatı değiştiren köklü değişim dalgası, büyük avantajlar sunuyor. Hem esnek çalışma fırsatı hem de zamanı planlayabilmek, kadınların çok daha rahat biçimde iş yaşamına girmelerine imkan veriyor. Fikri olan ve fikrini hayata geçirmek için cesarete sahip kadınlar, birkaç tuşla büyük işleri yönetir hale gelebiliyorlar. Yeter ki destek görsünler…”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Dinçbal Kal da kadınların emek yoğun sektörlerde çalıştığını vurgulayarak, “Hedefimiz kadınların artık katma değeri yüksek teknolojik alanlarda çalışması. Akıllı telefon pazarının artması ile mobil uygulamalar artmaktadır. Amacımız, Teknopark İstanbul’da daha çok kadının yer almasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katıldığı törende, proje sahiplerinin ödülleri verildi.

– Ödül alan 3 proje

Jüri tarafından seçilen üç projenin sahipleri, Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde, fikirlerini ticarileştirme yolunda geliştirme imkanı bulacak. Projeler aynı zamanda Teknopark İstanbul’un tüm hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

Katılımcılar tarafından 18 ayrı proje fikri üretildi. Bu fikirler, aralarında melek yatırımcılar, sektör temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan 16 jüri üyesi tarafından değerlendirildi ve 3 proje fikri, ödüle değer bulundu.

“Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın” projesini, İTO ile İstanbul Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Ticaret Üniversitesi gerçekleştiriyor.

Ödül alan ve hayata geçirilmeyi bekleyen üç mobil uygulama projesi şöyle:

“ANKA Sessiz Çığlık” uygulaması kadın, çocuk ve yaşlıların kaybolma, şiddet, yaralanma, taciz gibi durumlarda acil yardım alabilmesini sağlayacak. Tek tuşa basıldığında akıllı telefon ve iBeacon ile harita üzerinden yardıma ihtiyaç duyulan yer tespit edilecek. En yakın ANKA gönüllüsü yardıma koşacak.

“Dip Köşe” uygulaması, ev ve iş yerlerinde güvenilir temizlik çalışanı bulmak amacıyla geliştirilecek. Temizlik çalışanlarının müsait olduğu tarih, profil bilgisini sisteme girdikten sonra sistemde sadece kayıtlı güvenilir elemanlara ve referanslara kolayca ulaşılması amaçlanıyor.

“Akıllı Arkadaşım” uygulaması ise 50 yaş üzeri kişilerin ilaç hatırlatması, su içme takibi, adım sayar, doktor ve rapor hatırlatmaları ile dikkat ve hafıza güçlendirmeye yönelik mobil oyunlar içeriyor. Bildirimler, kişinin yakınlarına iletilecek böylece doktor ve yakınları tarafından uzaktan kontrol edilebilecek.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir