Ana Sayfa / Politika / ‘İthal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım’

‘İthal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘İthal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İlla ithal kömür alalım gayreti içerisinde olanlar var. Ben şahsen ithal kömürün ülkemize gelmesine karşıyım. Niye karşıyım? Cari açığı tahrik ettiği için karşıyım. Benim yerli kömürüm var. İthal kömürden beş kullanacağın yerde bundan 10 kullanırsın ama yerli kömür kullanırsın. Yerli kömürü kullanmak suretiyle cari açığı düşürürüz.” diye konuştu.

Erdoğan, Adana’da, Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz gibi bu tür yatırımlarda bir çok ‘İstemezük’ diyenler çıkar fakat bunların üzerine üzerine gitmek suretiyle onlara bunu kabul ettirmek durumundayız, tüm milletimizin menfaati çıkarı için, ülkemizin menfaati, çıkarı için.” dedi.

“Tufanbeyli farklı bir konuma ulaşacak”

Tufanbeyli’ye kazandırılacak yeşil alanlar, okullar ve altyapı konusunda E.ON Üst Yöneticisi Johannes Teyssen’le mutabık kaldıklarını belirten Erdoğan, aynı şekilde Sabancı grubunun da bu konuda meslek lisesiyle gerekli desteği vereceğini kaydetti. Erdoğan, Tufanbeyli’nin söz konusu yatırımlarla çok daha farklı bir konuma ulaşacağını söyledi.

Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu alanların en başında enerjinin geldiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“2003 yılında enerji ithalatımız 11,5 milyar dolarken, bu rakam 2014 yılında 55 milyar dolara yükseldi. Geçtiğimiz yıl petrol fiyatlarındaki düşüş sayesinde enerji ithalatımızı 38 milyar dolarda tutabildik. Cari açığımızın önemli bölümü, enerji ham maddelerinin ithalatından kaynaklanıyor. Örneğin geçtiğimiz yıl 63 milyar dolar civarında olan dış ticaret açığımızın yarısından fazlası enerjiden kaynaklıdır. Ülkemiz geliştikçe, büyüdükçe, sanayiden ticarete, hizmet sektöründen altyapıya kadar her alanda ileriye gittikçe enerji ihtiyacımız da artıyor. Milletimizin refah düzeyinin yükselmesi, şehirleşmenin artması, her alanda teknolojinin daha etkin kullanılması enerji talebini yükseltiyor.”

“Benim için aslolan milletimin, ülkemin menfaatidir”

“Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santraller karşıtı eylemleri hiçbirimizi yanıltmasın. Bunlara çok fazla kulak asmaya da gerek yok. Gereğini yapmak durumundayız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim için aslolan milletimin, ülkemin menfaatidir. Bunun karşısına dikilenlerin hepsi teferruattır, bunu bir kenara koyalım.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’yi anlamak için bakacağın yer işte burasıdır”

Erdoğan, “Eğer Türkiye’de bugün terör belasıyla karşı karşıyaysak bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin ilk 10’a yürüme sürecidir ve bunlar ülkemizi terör belasıyla bu amacından uzaklaştırmanın gayreti içerisindeler. Ama biz bu amacı da biliyoruz ve bunu da yıkacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Avrupa, ey dünya eğer Türkiye’nin gerçek fotoğrafını görmek istiyorsan işte buraya bak.” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu:

“Terör sadece bizim değil tüm insanlığın sorunu. Terör olayları üzerinden Türkiye’yi okumaya kalkarsan yanılırsın. Tamamı da siyasi hesapların ürünü, tamamı da ideolojik körlüklerle, çarpıtmalarla, yalanlarla bezeli raporlar Türkiye’yi anlatmıyor, anlatamaz da. Türkiye’yi anlamak için bakacağın yer işte burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir.”

Dolmabahçe Mutabakatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İkide bir, Dolmabahçe mutabakatından bahsediyor. Ne Dolmabahçe mutabakatı, nereden çıkmış böyle bir şey. Böyle bir mutabakat falan söz konusu değil” dedi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir