Ana Sayfa / Dünya / İsrail’in Ürdün sınırına duvar inşaası

İsrail’in Ürdün sınırına duvar inşaası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ürdün’le doğu sınırı boyunca uzanacak  duvarın yapımına başlandığını belirtti. 

İsrail’in güneyindeki Eliat kentinde düzenlenen temel atma töreninde konuşan Netanyahu, “Mısır sınırına inşa edilen duvardan Ürdün ile doğu sınırına doğru uzanacak güvenlik duvarının yapımına başladık. Dolayısıyla bu proje Golan Tepelerindeki güvenlik duvarına kadar uzanacak. (Hayata geçirilmesi planlanan) Timna Havaalanı’nı da koruyacak duvarın ilk kısmı için 280 milyon şekel (71 milyon dolar) bütçe ayırdık” dedi. Netanyahu, Ürdün sınırına yapılacak duvarın 30 kilometrelik ilk bölümünün bir yıldan daha uzun bir sürede tamamlanacağını kaydetti.

“Duvarı saygı duyduğumuz ve sınırı korumada ortağımız olarak kabul ettiğimiz Ürdün’ün egemenliğini hiçbir şekilde etkilemeden yapıyoruz” ifadelerini kullanan Netanyahu, “Duvarın yapımı hızlandırıldıkça burada da Mısır sınırında yasa dışı sızmaları durdurarak sağladığımız başarıyı elde edebiliriz. Bu başarı, batı ülkeleri dahil herhangi bir ülke tarafından gerçekleştirilemedi. Biz sınırımızda güvenliğin sağlanması için duvarın tüm sınır hattında uzatılması konusunda çalışmaya kararlıyız” diye konuştu.

Netanyahu sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı Arap ülkelerinin sınır kontrolünü kaybettiğini görüyoruz. Sınırımızda kol gezen terör, iş aramak için gelenler, kaçakçılar, insani krizlerin sınırda yarattığı kontrol kaybı, sınırlarımızda tekrar kontrolü sağlamamızı gerektirdi. Bu, çevremizde yaşanan isani krizlere duyarsız kaldığımız anlamını taşımıyor. İsrail savaşta yaralanan Suriyelilere insani yardım sunan ilk ülkedir. Ancak İsrail, küçük bir devlet. Coğrafi ve demografik bir derinliği yok. Dolayısıyla sınırlarımızı korumalıyız.”

Netanyahu, haziran ayında “Siyaset ve Güvenlik Kabinesi”nin, güney sınırında 30 kilometrelik “güvenlik duvarı” inşasına karar verdiğini duyurmuştu.

Duvarın Eliat kentinden, Timna Havaalanı’na kadar uzanacağını aktaran Netanyahu, İsrail topraklarında inşa edilecek duvarın “Ürdün’ün egemenliğini ya da milli çıkarlarını etkilemeyeceğini” savunmuştu. Netanyahu, söz konusu duvarın Mısır sınırında ve Golan Tepelerindekiler gibi “güvenlik projesinin” bir parçası olduğunu da dile getirmişti.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir