Ana Sayfa / Dünya / İsrail’den ‘Türkiye’ uyarısı

İsrail’den ‘Türkiye’ uyarısı

İsrail, IŞİD tehdidi olduğunu belirterek vatandaşlarından Türkiye’den ayrılmasını istedi.

İsrail, IŞİD tarafından gerçekleştirildiği belirtilen 19 Mart’taki Taksim’deki saldırının ardından yeni saldırılar gerçekleşebileceği ihtimaline karşı yeni yayınladığı seyahat uyarısında vatandaşlarının Türkiye’den “mümkün olduğu kadar yakın” bir zamanda ayrılmalarını istedi.

Taksim’in İstiklal Caddesi’nde 19 Mart’ta meydana gelen saldırıda üç İsrail vatandaşı ve bir İranlı turist hayatını kaybederken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun terörle mücadele ofisi Türkiye’ye seyahate karşı “3. seviye” bir uyarı yayınlamıştı.

Ofis tarafından yapılan yeni bir duyuruda, bu seviye IŞİD veya diğer grupların Türkiye’deki turistik bölgelere saldırabileceğine dair “yüksek somut tehdit” olarak adlandırdığı seviye 2’ye yükseltildi. Bu alarmın neden verildiği konusunda ise bir detay açıklanmadı.

Açıklamada, İsrail vatandaşlarının Türkiye’ye gitmeyi göz ardı etmeleri ve eğer şu an orada bulunuyorlarsa “mümkün olan en yakın zamanda” ayrılmaları istendi. Alarm seviyesi 1 olsaydı bu durumda İsrail vatandaşlarının “anında” ayrılmaları istenmiş olacaktı.

 

Kaynak Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir