Ana Sayfa / Gündem / ISAF Fuarı’nda Tayvan çıkarması

ISAF Fuarı’nda Tayvan çıkarması

Tayvan firmaları bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası ISAF Fuarı’nda Türkiye’ye güvenlik çıkarması yaptı.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası ISAF Fuarı “ISAF Security Fuarı”, “4. IT Security Fuarı” ve “4’üncü Smart Home Fuarı” olarak üç ana başlık altında bugün İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

Türkiye’ye güvenlik çıkarması yapan Tayvanlı firmalar düzenledikleri basın toplantısında, fuarda sergilenen ürünler ve Türkiye pazarı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Verilen bilgiye göre bu yıl toplam 281 firmanın katıldığı fuara geçen yıl 206 firma katılmıştı. Tayvan’ın güvenlik sektörünün önde gelen şirketleri  fuarda dünya standardında ödüllü son teknoloji ürün gruplarını görücüye çıkardı.

Tayvan güvenlik sektörü temsilcilerinden Advantech, Plustek, Planet Technology ve Engenius gibi markalar, ISAF Fuarı’nda, en gelişmiş ürünlerini Türkiye pazarında vitrine çıkardılar.

Fuarda, PLANET Technology Corporation’ın ürettiği, istenilen yer ve zamanda akıllı telefon ya da tabletten evi izleyebilme imkanı veren Z-Wave Ev Kontrol Otomasyonu ilgi çeken ürünler arasında yer aldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyon Ankara Temsilcisi Yaser T. H. Cheng, Tayvan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ve ticaretin hızla geliştiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Tayvan’dan Türkiye’ye güvenlik teknolojisi ürünleri, sentetik fiber, demir- çelik, makine ve parçaları ithal ediliyor. Bu yıl mart ayında Türk iş adamları ‘Tayvan Uluslararası Makine Parçaları Fuarı’nı ziyaret ederek Tayvan-Türkiye arasında ikili anlaşma ve mutabakat için görüştüler. İki ülke arasında bir teknoloji köprüsü kuruldu. Tayvan bir teknoloji adası.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2014-2015 Küresel Rekabet Raporu’na göre 144 ülke arasında Tayvan 14’üncü sıraya yükseldi. Yenilikçilik sıralamasında ise 10’uncu sırada yer alıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun bilgi ve iletişim teknolojilerini araştırdığı, ‘2015 Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu’na göre ise Tayvan bu alanda 148 ülke arasında en hızlı ülke oldu.”

Tayvan’ın bilgi ve iletişim teknolojisi alanında çok güçlü olduğunu belirten Cheng, tüm bu altyapıların Tayvan güvenlik endüstrisini güçlendirdiğine işaret etti.

Cheng, Tayvan’ın gücünün oldukça iyi kurulmuş altyapıdan, tecrübeli mühendislerden, güçlü çalışmalardan ve stratejik konumdan geldiğine dikkati çekerek, “Ada, ABD, Japonya ve Çin üçgeninde yer alıyor. Bu durum Tayvan’ı Asya ve Batı arasında  köprü haline getirdi. Farklı ülke ve pazarları daha iyi anlayabilmek ve ilişkiler kurmak için yıllardır çalışıyoruz” dedi.

Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Mr. Richard J. T. Chen de, geçtiğimiz yıllarda, çok sayıda felaket yaşadıklarını, emniyet ve güvenlik teknolojilerinde inovasyon konusunun bu felaketlerle birlikte daha da önem kazandığını vurgulayarak, şunları anlattı:

“Konumu nedeniyle, Tayvan’da da depremler Türkiye’de olduğu gibi ciddi hasara neden oldu. Tayvan maden endüstrisi deprem güvenliğinde de hayat kurtaran teknolojiler üretiyor.

2010 yılında Şili’de, 33 madencinin 5 Ağustos’tan 13 Ekim’e kadar ‘San Jose Altın ve Bakır Madeni’nde mahsur kaldığı ve sonu mutlu biten maden kazasında Tayvan’ın üstün güvenlik teknolojisi madencilerin yanındaydı.

Şili’de madencileri yer altından çıkarmak için kullanılan, her iki Phoenix kurtarma kapsülüne de Tayvanlı Vivotek firmasının ürettiği ‘Göz’ isimli kamera takıldı. Tayvan’ın önde gelen güvenlik firmalarından  Planet, web kamera ve fiber optik ağ dönüştürücü sistemleri ile madencilere destek sağladı.”

IP video ağları ve Asya’dan gelen daha yüksek talep önemli büyüme faktörü olurken, Tayvan markalarının avantaja sahip olduğu ulaşım, perakende, sağlık hizmetleri ve eğitim alanlarında da önemli fırsatlar mevcut.

Tayvan’ın yıllık, kapalı devre televizyon (CCTV) ve güvenlik kamera-donanım ihracatı, RFID ve IP çıkışlı çözümlerin ardından istikrarlı şekilde yükseliyor. Ülkenin aynı zamanda,  kaliteli ve niş pazara yönelik kamera çözümleri sağlama konusunda geniş bir köklü kamera üreticisi portföyü bulunuyor.

Planet Technology Corporation’ın fuarda sergilenen ürünleri arasında yer alan, akıllı telefon veya tabletlerden evi izlemeyi mümkün kılan Z-Wave Ev Kontrol Otomasyonu katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Advantech, ISAF Fuarı’nda ARK-2151V In-Vehicle Full HD NVR ürününü, Plustek Inc. NVR Wireless Kit ürününü, EnGenius ise EWS Dağıtık Kablosuz Yönetim Çözümü’nü görücüye çıkardı.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir