Ana Sayfa / Sivil Toplum / İş dünyası “Yıldırım’ın adaylığını” değerlendirdi

İş dünyası “Yıldırım’ın adaylığını” değerlendirdi

İş dünyasından yapılan yazılı açıklamada,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanlığına aday gösterilmesi değerlendirildi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, demokrasilerin vazgeçilmez aracının seçimler olduğunu, ülkeler gibi siyasi partilerin de kendi içlerinde seçime giderek yeni genel başkan seçmelerinin çok doğal olduğunu bildirdi.

Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanlığına aday olarak belirlenmesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Olpak, “İmza attığı projelerle ‘İcraatçı Bakan’ unvanını alan, AK Parti’nin kurucularından Sayın Binali Yıldırım’ın tecrübesi ve vizyonuyla, şimdiye kadar olduğu gibi, ülkemize bundan sonra daha da önemli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.” değerlendirmesinde bulundu.

İş dünyası olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da ülkenin geleceğinin inşasında hükümet ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Olpak, “Bu vesileyle görevini devredecek olan Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na da teşekkür etmek istiyorum. Sayın Davutoğlu, zor zamanlar geçirdiğimiz günlerde, duruşu ile ülkemize çok önemli katkılar sağlamıştır. Görev süresi içerisinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı kendisine minnettarız. Gelecek hayatında kendilerine başarılar dileriz” ifadelerini kullandı.

– “Başarılı bir ekonomik performans bekliyoruz”

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türkiye olarak zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, “Yıldırım’ın Bakanlık yıllarında gösterdiği performansın ülkemizin üretken ve birikimli bir liderin yönetimine geçtiğinin önemli bir göstergesi. Türkiye hedeflerini gerçekleştirme yolunda hızla ilerlerken, Başbakan değişiminin büyük bir olgunluk içinde tamamlanmış olmasını ülkemiz adına bir kazanım olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Güçlü bir kenetlenme ve dayanışmayla istikrarın devam edeceği beklentisinde olduklarının altını çizen Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım’ın Türkiye’nin ekonomi ve siyasal geleceğini belirlemede uyumlu bir çalışma dönemi geçireceklerine inandıklarını aktardı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, Türkiye’de siyasi istikrar ve güvenin devamının ekonomik performans açısından büyük önem ifade ettiğini kaydetti ve Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulacak olan yeni hükümetin başarılı bir ekonomik performans sürdüreceğine inandıklarına vurgu yaptı.

Kariyo, “Son 10 yılda markalarımızın elde ettiği başarılarda, ekonomik ve siyasal istikrarın kesintisiz devam etmesinin önemli bir payı var. Önümüzdeki dönemde de ülkemizde marka ekonomisine dönüşümü önceleyen politikalarla, markalarımız gerek Türkiye, gerek dünyadaki gelişimini artırarak sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

– “Bu dönüşüm sürecinin ekonomiye pozitif etkileri olacaktır”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, bu dönüşüm sürecinin ekonomiye pozitif etkilerinin olacağını belirterek, ekonomi yönetiminin yerli üretimi desteklemeye ve ithalata karşı tavrının devam edeceğine inandıklarını söyledi.

Çetin, “Bölgesel bir güç olma yolunda güçlü adımlar atan Türkiye’nin, ekonomisinin de içeriden veya dışarıdan gelebilecek darbelere karşı son derece dayanıklı olması gerekiyor. Ayakkabı sanayicileri olarak daha fazla üretim, istihdam ve ihracat için yeni hükümetimiz ile de yan yana çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Giyim sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, geride bıraktıkları yıllarda seçimlerle çok zaman kaybettiklerini hatırlatarak, artık vakit geçmeden ekonomiye odaklanmaları gerektiğini vurguladı.

Fayat, “Daha önce hazırlanan eylem planlarının uygulamaya geçirilmesini istiyoruz. Ekonominin çözüm bekleyen pek çok sorunu var. Bu sorunları çözecek olan hükümetlerdir. Sayın Binali Yıldırım’ın kuracağı hükümetin, Türkiye’nin ulusal, bölgesel ve ekonomik sorunlarına çözüm üretip, biran önce reformları hayata geçirmesini bekliyoruz” şeklinde görüş belirtti.

– “2023 hedefleri doğrultusunda önemli bir adım”

Konuya ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) yapılan açıklamada ise Yıldırım’ın aday gösterilmesinin büyük bir memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bunun 2023 hedeflerimiz doğrultusunda istikrar ve uyum açısından önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Bakanlığı döneminde altyapı yatırımlarında ve kalkınmada öncelikli projelerde gösterdiği gayreti ve başarıyı yakından takip ve takdir ettiğimiz Sayın Binali Yıldırım’ın Başbakanlığında kurulacak yeni kabinenin daha önce de olduğu gibi Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştırılması için, önümüzdeki yıllarda daha fazla yatırım daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile büyümemiz için çaba harcayacağına yürekten inanıyoruz.”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, AK Parti’nin 22 Mayıs’ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın genel başkanlığa aday gösterilmesine ilişkin, “Yatırım yapan, üreten, katma değer yaratan, istihdam sağlayan, döviz kazandıran kesim olarak bizleri dinleyen, anlayan ve çözüm odaklı Binali Yıldırım’ın isminin Başbakanlık için geçmesinden büyük memnuniyet duymaktayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin son dönemde siyasi gerilim içerisinde zaman kaybettiğini, AK Parti Genel Başkanlığı’na aday gösterilen Yıldırım’ın ülkeye değer katacağına inandıklarını belirtti.

Açıklamada, “Yatırım yapan, üreten, katma değer yaratan, istihdam sağlayan, döviz kazandıran kesim olarak bizleri dinleyen, anlayan ve çözüm odaklı Binali Yıldırım’ın isminin Başbakanlık için geçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadesini kullanan Yorgancılar, ülke ve İzmir için yapacak işlerinin, gerçekleştirecekleri hayallerinin bulunduğunu kaydetti.

İcraatlarıyla ön planda olan Binali Yıldırım’ın başbakan olması halinde İzmir’in de bundan payını alacağına değinen, Yorgancılar, açıklamasında şu görüşlerini paylaştı:

“Siyasi tecrübesi ve bilgi birikimi ile bakanlığı dönemi içerisindeki faaliyetleri, Yıldırım’ın yapabileceklerini de ortaya koymaktadır.  Yıldırım’ın önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı, ardından İzmir milletvekilliği İzmir sevdasını açıkça ortaya koymaktadır. Samimiyeti, çalışkanlığı ve konulara yaklaşımı ile İzmir için de Yıldırım’ın yeri ayrıdır. O nedenle, İzmir’e bir Başbakan çok yakışacak olmakla birlikte, esas olan Yıldırım’ın İzmir’e çok yakışacağıdır.”

– “Bizi sıkıntılarımızdan sıyıracak”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya da sanayicinin sermayesinin paranın yanı sıra moral olduğunu vurgulayarak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanlığına adayı gösterilmesinin kendilerine büyük moral verdiğini belirtti.
Kaya, Binali Yıldırım’ın başbakanlık konusunda öne çıkmasının İzmir ve kendilerine heyecan verdiğine işaret ederek, İzmirli bir bakanın başbakan olması, hem kent hem Ege Bölgesi hem de ülke için hayırlı olacağına inandıklarını bildirdi.
Haberi aldığında 8-10 iş adamı arkadaşıyla toplantı halinde olduklarını herkesin Yıldırım’ın adaylığından mutabık kaldığını aktaran Kaya, “Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir, ama hepimiz Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesinden mutluluk duyduk. Yıldırım’ın hızlı bir şekilde dünyadaki küresel kriz sürecinde yeni bir sinerji ve motivasyonla bizi sıkıntılarımızdan sıyıracağına inancımız var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olduğu dönemlerden beri birebir tanıdığımız bir insan. Çok çalışkan ve başarılı olduğunu görüyoruz. Hepimiz için ülkemiz için hayırlı olsun, özelde de İzmir milletvekili olmasının keyfi de var tabi.” ifadelerini kullandı.
Yıldırım’dan beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayan Kaya, “Özellikle birçok projede yaptıklarıyla ilgili çok daha pozitif bir algı var iş aleminde. İhracatta ve sanayide bizim sermayelerimizden biri de moraldir. Paranın yanında moral de çok önemli. Algımız olumlu, bu algı bize moral olarak dönecek. Beklentilerimizin karşılanacağına dair öngörümüz var. ‘Sayın Başbakanımız’ diyorum artık. Hayırlı olur diye dua ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir