Ana Sayfa / Enerji / İran: Üretimi dondurmak mantıklı değil

İran: Üretimi dondurmak mantıklı değil

İran OPEC Büyükelçisi Asali, “İran’ın petrol üretim seviyesini dondurması mantıklı değil. Tahran, üretimini artırmaya devam edecek” dedi.

İran’ın OPEC Büyükelçisi Mehdi Asali, Tahran’ın petrol üretimini, 2012’de başlatılan uluslararası yaptırımlar öncesindeki pazar payını geri kazanan kadar artırmaya devam edeceğini söyledi.

İran’da yayınlanan Şark gazetesine konuşan Asali, “Tahran’ın petrol üretim seviyesini dondurması mantıklı değil” diye konuştu.

Asali, 2011 yılından bu yana üretimlerini artıran üretici ülkelerin şimdi üretimlerini kısarak fiyatlarda toparlanmaya destek vermeleri gerektiğini vurguladı.

‘Üretimi sınırlama planımız yok’

Öte yandan İran Petrol Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir yetkili ise İran’ın üretimindeki artışı frenleme yönünde bir planı olmadığını söyledi.

Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino’nun bugün Tahran’da İran ve Irak petrol bakanları ile yapacağı toplantı öncesinde değerlendirmede bulunan yetkili, “Yaptırımlar öncesindeki üretim seviyemize geri döneceğimizi açıkça ortaya koyduk” diye konuştu.

“Petrol fiyatlarındaki çöküşün sorumlusu Suudi Arabistan”

İranlı yetkili, “Bize uygulanan yaptırımlar döneminde Suudi Arabistan’ın üretimini 1 milyon varil/gün artırdığını herkes biliyor. Petrol fiyatlarındaki çöküşün sorumlusu Suudi Arabistan ve üretimlerini artıran Körfez ülkeleridir” dedi.

Yetkili ayrıca, Venezuela Petrol Bakanı’nın Tahran’a üretimin dondurulması kararından muaf olması veya üretimini ılımlı bir şekilde artırması önerileri sunabileceği konusunda bilgileri olmadığını da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir