Ana Sayfa / Sivil Toplum / İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yükselişini sürdürdü

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yükselişini sürdürdü

Mart ayında İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi mevsimsellik etkisi ve yaşanan iyimserlik sonucu artan faaliyetler nedeniyle yükselişini sürdürdü. Endeks, mart ayında 2,6 puan artarak 100 puan seviyesine yaklaştı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Endekslerinin mart ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Bileşik Endeks mart ayında yurt içi ve yurt dışında oluşan iyimser beklentilerden olumlu etkilendi. Hava koşullarının iyi gitmesi de iç piyasa faaliyetlerini olumlu etkiledi. Bileşik Endeksi oluşturan 3 alt endeks birlikte arttı.

Faaliyet Endeksi mart ayında en çok artan alt endeks oldu. Güven endeksinde artış mart ayında kuvvetlendi. Beklenti endeksinde ise tüm alt unsurlara dayalı bir artış yaşandı.

Faaliyetler mart ayında artışını sürdürdü. Mevsimsellik etkisi kuvvetlendi. İnşaat malzemeleri sanayi faaliyet endeksi martta 3,6 puan arttı. Martta hemen tüm faaliyetlerde toparlanma yaşandı. Yurt içi satışlarda ise martta bir önceki aya göre önemli bir artış gerçekleşti.

İhracat mart ayında da bir önceki aya göre yükseldi. Mevsimsellik ile ekonomide göreceli iyimser beklentiler faaliyetleri mart ayında olumlu etkilerken martta faaliyet endeksi geçen yılın mart ayının 5 puan üzerinde gerçekleşti.

Dip seviyelere inen güven endeksi şubattan sonra martta da arttı. Güven endeksi mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan yükseldi.

Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven uzun süre sonra ilk kez 0,9 puan yükseldi ancak ekonomiye güven halen kırılgan. İnşaat sektörüne ve inşaat malzemeleri sanayisine yönelik güven de uzun süre durağan kaldıktan sonra artış eğilimine girdi.

Beklentiler Endeksi, faaliyetlerdeki toparlanma ve yaşanan iyimserlikle 2,6 puan arttı. Beklentiler uzun süre sonra ilk kez 2 ay üst üste iyileşme gösterdi.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde çok uzun süre sonra başlayan iyileşme sınırlı da olsa mart ayında da sürdü. Ekonomik beklentilerin iyileşmenin sektörü de desteklemesi bekleniyor. Gelecek 3 aya ilişkin alınan yurt içi sipariş beklentilerdeki önemli bir artış yaşandı.

Faaliyetler ile güven ve beklentilerdeki toparlanma daha kalıcı olmaya başlarken yılın ikinci çeyreğinde daha iyi bir performans gösterme olasılığı arttı.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir