Ana Sayfa / Dünya / İngiltere son çeyrekte yüzde 0,5 büyüdü
ingiltere-enflasyon

İngiltere son çeyrekte yüzde 0,5 büyüdü

İngiltere ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,5 oranında büyüme kaydetti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisinden (ONS) yapılan açıklamada, ülkede geçen yılın 4.çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) bir önceki çeyreğe göre beklentilerle uyumlu şekilde yüzde 0,5 artış kaydettiği belirtildi.

İngiltere’de 4. çeyrekte GSYH yıllık bazda da beklentilerle uyumlu şekilde yüzde 1,9 artış kaydetti. Son çeyrek büyüme verisinin açıklanmasıyla İngiliz ekonomisi 2015 yılında yüzde 2,2 büyüme kaydetmiş oldu.

İngiltere’de kasım ayında hizmetler endeksi yüzde 0,2 artarken, kasım ayı itibarıyla üç aylık hizmetler endeksi yüzde 0,6 yükseldi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, “Bu veriler ekonominin istikrarlı büyümesi için iyi haber. İnsanlar için daha fazla iş ve güvenlik anlamına geliyor” dedi.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne ise “Veriler İngiltere’nin küresel ekonomideki türbülansa rağmen istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Piyasalardaki oynaklığın altını çizen Osborne, “Dünyada yaşanan türbülans nedeniyle yolumuz engebeli olabilir ama İngiltere bütçe açığını azaltmaya, iş dünyasını çekmeye ve iş imkanı oluşturmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) daha önceki projeksiyonlarında İngiltere ekonomisinin 2015 yılında yüzde 2,2 büyüme kaydedeceğini, 2016-2017 yıllarında  ise büyümenin bu seviyede devam edeceğini belirtmişti.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir