Ana Sayfa / Dünya / İngiltere Merkez Bankası faizi değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası faizi değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,5’te bıraktı.

BoE’nin internet sitesinden yapılan duyuruda, yüzde 0,5 seviyesindeki politika faizinin değiştirilmediği, banka varlık alım programının da 375 milyar sterlin düzeyinde tutulduğu belirtildi.

Faiz kararı ile birlikte yayınlanan Para Politikası Kurulu tutanaklarında, politika faiz oranında değişikliğe gidilmeme kararının 8 üyenin desteğiyle alındığı kaydedildi.

Tutanaklarda, kurul üyelerinden sadece Ian McCafferty’nin, faizin 0,25 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı, Merkez Bankasının tahvil alım programının devam ettirilmesi kararının ise oy birliği ile alındığı vurgulandı.

Tutanaklarda, “Çekirdek enflasyon düşük seyretmeye devam ediyor. Çekirdek enflasyonun önümüzdeki yılın ikinci yarısına kadar yüzde 1 seviyesinin altında kalması bekleniyor” öngörüsüne yer verildi.

Beklenen politika faiz artırımı adımına ilişin, “Politika faizini artırdığımızda, bunun kademeli bir şekilde ve yakın dönemdeki döngülerden daha düşük seviyede olması bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda politika faizi istikametimiz ekonomik koşullara bağlı olacak” ifadeleri de kullanıldı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, temmuz ayında yaptığı konuşmasında, bankanın faiz artışı için 2016 yılı başlarını işaret ederek, “Normalleşme başladıkça faiz oranlarının yavaşça artmasını ve orta vadede tarihsel seviyesinin yarısına kadar yükselmesini beklemek mantıksız değil. Bana göre böyle bir ayarlama, daha keskin bir rahatlamayla yeni yıla girerken olabilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir