Ana Sayfa / Dünya / ‘İngiltere kalıcı olarak fakirleşebilir’

‘İngiltere kalıcı olarak fakirleşebilir’

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılması halinde “kalıcı olarak fakirleşebileceği” uyarısında bulundu.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, İngiliz The Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, Hazine Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre ülkenin birlikten ayrılması durumunda ekonominin 2030 yılına kadar yüzde 6 oranında daralabileceğini belirtti.

Osborne 23 Haziran’da İngiltere’de yapılacak AB referandumunda ülkesinin birlikten ayrılması durumunda hane halkı gelirinin yılda 4 bin 300 sterlin seviyesinde azalabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’nin AB içerisinde daha güçlü olduğunu vurgulayan Osborne, “Uzun yıllar sonrasında birlikten ayrılınca daha mı iyi, yoksa daha mı kötü durumda olursunuz? Cevap ise açık; Britanya ayrılık sonrası kalıcı olarak daha kötü durumunda olur. Bu hane halkına yılda 4 bin 300 sterline mal olur.” şeklinde konuştu.

Serbest ekonominin şirketler arasındaki rekabeti arttırdığını belirten Osborne, AB ile ekonomik ilişkilerin İngiliz ekonomisinin verimliliğini pozitif yönde etkilediğini belirtti.

İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde kampanya yürütenlere de seslenen Osborne, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda ortak pazara erişiminin kota ve gümrük vergileri olmadan sağlamasının mümkün olmadığını söyledi.

İngiltere’nin AB ile Kanada benzeri bir ticaret anlaşması yoluyla kayıplarını gidermesinin mümkün olamayacağının altını çizen Osborne, bu yönde bir anlaşmanın İngiltere’nin finans sektörünü kapsam dışında bırakarak ülke ekonomisi zarar vereceği öngörüsünde bulundu.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Cameron, Brüksel ile yürüttüğü yeniden müzakerelerde istediğini kopardığını ve ülkesinin 28 üyeli birlikte kalması gerektiğini savunuyor. Cameron bir milletvekilinin parlamentoda kendisine yönelttiği, “İngiliz halkı AB’den çıkılması yönünde oy kullanırsa istifa edecek misiniz?” sorusuna, “Hayır” yanıtını vermişti.

Birleşik Krallık’ta AB referandumu 23 Haziran’da yapılacak ve halka “Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB’den ayrılmalı mı?” sorusu yöneltilecek.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir