Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / İMKON AŞ’ye eğitim ve sınav yetkisi

İMKON AŞ’ye eğitim ve sınav yetkisi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) yönetimi tarafından kurulan İMKON AŞ, inşaat sektöründe çalışanlar için eğitim verme ve sınav yapmakla yetkilendirildi. 

Konfederasyondan yapılan açıklamaya göre, İMKON AŞ, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı “Sınav ve Belgelendirme Yetki Belgesi”ni aldı. Her iki kurum tarafından yapılan denetimlerden geçen İMKON AŞ, TÜRKAK’tan akreditasyon sertifikasını, MYK’dan da belgelendirme yetki belgesini almaya hak kazanarak, inşaat sektöründe çalışanlar için eğitim verme ve sınav yapmakla yetkilendirildi.

Açıklamada görüşlerine de yer verilen İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, yaklaşık 7 aydır yürürlükte olan “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” meslek gruplarında mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu kılındığını anımsattı.

Bu sayede iş güvenliğinin artırılması, kalifiye eleman yetiştirilmesi, malzeme israfının önlenmesi, kalitenin yükseltilmesi ve zaman ile maliyette tasarruf sağlanmasının hedeflendiğini aktaran Tellioğlu, şunları kaydetti:

“Bu belgelendirme sisteminin, çalışanlarımızın kalifiye açısından standardını en üst sıralara taşımasını bekliyoruz. İş güvenliği açısından da mesleki ve sosyal sorumluluk görevi olarak görüyoruz. İMKON olarak devlet tarafından belirlenmiş bu hedeflere, temsil ettiğimiz ve tecrübeli olduğumuz sektör dahilinde katkı sağlamak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.”

Tellioğlu, İMKON AŞ’nin teori ve uygulama sınavları sonucunda inşaat sektöründe yer alan ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, inşaat boyacısı, sıvacı, tünel kalıpçı, duvarcı, seramik karo kaplamacısı, alçı sıva uygulayıcısı gibi meslek gruplarını belgelendireceğini ifade etti.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir