Ana Sayfa / Dünya / IMF’den İngiltere’ye uyarı

IMF’den İngiltere’ye uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, “Birleşik Krallık AB’den ayrılırsa, ticaret zorlaşacak, gümrük tarifeleri artacak ve mali akışkanlık şimdiki gibi olmayacaktır” dedi.

Lagarde, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye yaptığı açıklamada, ekonomik büyüme ve iş sektöründeki ilerlemenin Birleşik Krallık ekonomisini güçlü kıldığını belirtti ancak konut sektörü, ticari bütçe açığı ve hükümetin yüksek borçlanmasının ekonomi için risk oluşturduğunu söyledi.

Lagarde, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusundaki belirsizlikle ilgili de uyarıda bulundu. Lagarde, “Birleşik Krallık AB’den ayrılırsa, ticaret zorlaşacak, gümrük tarifeleri artacak ve mali akışkanlık şimdiki gibi olmayacaktır” dedi.

Lagarde, açık ticaret, engellerin kaldırılması ile sermayenin ve malların kolay dolaşımından yana olduklarını belirterek İngiliz ekonomisinin mevcut durumunun oldukça güçlü olduğunu dile getirdi.

IMF’nin İngiliz ekonomisiyle ilgili yayınladığı raporda, ülkede ekonominin büyüdüğü, işsizlik rakamlarının düştüğü ve bütçe açığının azaldığı belirtildi.

IMF, büyümenin önümüzdeki birkaç yıl boyunca süreceği ve enflasyon oranının yüzde 2’lik hedefine yavaş yavaş döneceği tahmininde bulundu.

İngiliz ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,5 büyümüştü.

İngiliz Hükümeti, 2017 yılının sonuna kadar 1973 yılından bu yana sürdürülen AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, referandum öncesi AB ile yeniden müzakere yürütüyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir