Ana Sayfa / Dünya / Huveydi: Putin Rusya’nın geleceğini tehlikeye sokuyor

Huveydi: Putin Rusya’nın geleceğini tehlikeye sokuyor

Mısır’ın önde gelen düşünürlerinden Fehmi Huveydi,  “Putin Türkiye’yle çatışma siyasetine girerek Rusya’nın istikrarını tehlikeye soktu” dedi.

Huveydi, AA muhabirine, geçtiğimiz hafta Türkiye ve Rusya arasında yaşanan Rus SU-24 tipi savaş uçağının düşürülmesi olayını değerlendirdi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, Türkiye ile çatışma siyaseti gütmek ve ülkesini Suriye savaşına sokmakla ülkesinin istikrarına zarar verdiğini söyleyen Huveydi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’da yapılacak uluslararası zirveye katılacak olmasının bu krizin aşılmasında büyük önem taşıdığını” ifade etti.

Huveydi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesini kınama açıklamasını garipsediğini belirterek ”BAE’nin bu keskin hamlesi Arap koalisyonunda çatlaklara neden olabilir bu da Suudi Arabistan ile anlaşmazlığa sebep olur ki bu durum Abu Dabi için hiç iyi olmaz” şeklinde konuştu.

Ülkesi Mısır’ın Ankara ve Moskova arasında yaşanan uçak krizine karşı takındığı tavır hakkında da konuşan Huveydi şunları söyledi: ”Esed rejimine karşı takındığı tavrıyla Suudi Arabistan ve BAE ile anlaşmazlık yaşayan ve Suriye krizinde Rusya’nın yanında durarak Türkiye’ye karşı olumsuz bir siyasi tavır takınan Mısır’ın bu tavrıyla büyük ölçüde bu ülkelerle kurduğu ilişkiye dayanan ekonomisini zora soktuğu ve bu durumun Mısır’ın iç siyasetini daha fazla karıştıracağı değerlendirmesinde bulundu.

“Kendisinin Rusya ve Türkiye arasında yaşanan krizin, oldukça büyük bir halk desteğine sahip olan Erdoğan’ı etkileyeceğine inanmadığını” belirten Huveydi, “Erdoğan’ın Katar’da yapılacak uluslararası toplantıya katılacak olmasına dikkat çekerek bunun mevcut krizin aşılmasında bir hayli önemli bir rolü olduğunu ifade etti ve Erdoğan’ın bu toplantıda Rusya’nın Türkiye’ye olası bir doğalgaz ambargosu uygulaması durumunda Rus doğalgazına alternatif ve Türkiye-BAE ilişkilerini tartışma imkanı bulabileceğini” vurguladı.

Putin’i Türkiye ile çatışma siyasetine girişme noktasında fevri davranmakla suçlayan Huveydi, Rusya’nın, Türkiye ile yaşadığı krizi gerektiğinden çok uzattığına dikkat çekerek Rusya’nın Suriye savaşında daha fazla etkin olacağını açıklamasının ve S-400 füze savunma sistemlerini devreye sokmasının Türk uçaklarıyla daha fazla soruna sebep olacağını bunun da Rusya’yı bölgede yeni maceralara sürükleyeceğini savundu.

”Putin’in tavrı zorluklar barındırıyor, çünkü Putin, Rusya’yı Suriye savaşına daha fazla dahil etti ve Rusya’nın Suriye operasyonunda şimdiye kadar 3 binden fazla Suriyeliyi katlettiği söyleniyor. Bu durum Rusya’yı geri dönülemez bir noktaya gelmenin eşiğine getirdi, Putin bu savaşa daha fazla müdahil olarak Türkiye ile ilişkilerini daha kötü bir hale sokmamalı” diyerek sözlerini sürdüren Huveydi, “Rusya Suriye’de sadece terör örgütü DAEŞ hedeflerini vurmaya yoğunlaştığını ve terör örgütü DAEŞ’e ait 2084 mevziye yönelik 1631 hava saldırısı yaptığını söylemesine rağmen, ABD bu açıklamayı yalanladı ve Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği saldırıların yüzde 90’lık bölümünü terör örgütü DAEŞ’le hiçbir alakası olmayan mevzilere yaptığını açıkladığını” hatırlatarak “Putin’e daha fazla fevri davranmamasını” tavsiye etti ve aksi halde “Bu durumun ülkesini etkileyerek istikrarını tehdit edebileceği” uyarısını yaptı.

Huveydi, sözlerini ”Rusya’da nüfusları 20 milyonu aşan Müslüman halklar yaşıyor ve bu halklar Rusya’ya karşı çatışabilir ayrıca Rusya içerisinde Terör Örgütü DAEŞ ile irtibatı olan binlerce insan olduğu tahmin ediliyor, Rus basınında her gün çıkan bombalı saldırıların engellendiğine dair haberler bu iddiaları güçlendiriyor” şeklinde sonlandırdı.

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu.

Rusya, Hatay’ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye’nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye’nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti. Ekim ayı başında da Rusya’ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir