Ana Sayfa / Gündem / Hoca’dan Çin’e etkin rol çağrısı
Halit-Hoca

Hoca’dan Çin’e etkin rol çağrısı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halit Hoca, Çin’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesi olarak Suriye’de siyasi çözüm için daha etkin rol oynaması gerektiğini söyledi.

Hoca, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile başkent Pekin’de Suriye konusunda yaptığı görüşme sonrasında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bunun, SMDK’nın Çinli yetkililerle gerçekleştirdiği üçüncü görüşme olduğunu belirten Hoca, “Çin, Suriye’de hem Esed rejimine hem de muhalefete eşit mesafede durmaya çalıştı. Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşmemizde BMGK’nın 2254 sayılı kararı çerçevesinde siyasi çözüm ve Cenevre-3 sürecini başlatma olanakları konuşuldu” dedi.

Hoca, görüşmede Suriye’deki kuşatmaların kaldırılması, bazı bölgelere insani yardımların ulaştırılması ve bombardımanların durdurulmasını ele aldıklarını ifade etti.

Vang’a müzakereler başlamadan güven artırıcı adımların atılması gerektiğini ilettiğine dikkati çeken Hoca, “Cenevre-2’de biz müzakere masasına otururken rejim varil bombalarını atmaya devam etti. Aynı senaryonun tekrarlanmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Hoca ayrıca Rusya’nın Suriye’de rejimin yanında yer alarak sivilleri bombaladığını Çinli makamlara ilettiklerini vurguladı.

Vang’ın da rejim ve muhalif gruplarla görüşmeye devam ederek güven artırıcı adımlar konusunda çaba harcayacağını belirttiğini söyledi.

– “Çin daha etkin rol oynamalı” 

Hoca, Çin’in “İpek Yolu” üzerinde bulunan ülkelere yatırım yapmayı planladığını söyleyerek Suriye’nin de bu güzergah üzerinde olduğunu anımsattı.

Çin’in Suriye’deki savaş suçlarını Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sevk eden BMGK karar tasarısını daha önce dört kez veto ettiğini hatırlatan Halid Hoca, “Kaos ortamı ancak terörizme ve dikta yönetimlerine yarıyor. Halkların desteğini yanımıza almak istiyorsak istikrarı desteklememiz gerekiyor. BMGK’nın üye ülkesi olarak Çin’in bu konuda daha etkin rol oynayabileceğini kendilerine ilettik” ifadesini kullandı.

-“Müzakerelerin manası olmayacak”

Hoca, güven adımlarının atılmaması ve ölümlerin devam etmesi durumunda bu ay başlaması beklenen müzakerelerin hiçbir manasının olmayacağına işaret etti.

Taraflar arasında ateşkes ve siyasi çözüm için net yol haritası konusunda BM’nin karar mekanizması ortaya koymadığına dikkati çeken Hoca, çözüm olmazsa sahadaki çatışmaların olduğu gibi devam edeceğini ve ateşkes sağlanıncaya kadar silahların bırakılmayacağını vurguladı.

– BM sürecindeki belirsizlikler

BMGK, 18 Aralık 2015’te BM’nin bu ay içinde Esed rejimiyle müzakereye oturacak muhaliflere davetiye göndermesine, eş zamanlı olarak ateşkes uygulanması için DAEŞ ve Nusra Cephesi dışındaki rejim ve silahlı muhaliflerle görüşmeler yapılmasına karar vermişti. Buna göre, ocak ayından itibaren 6 aylık geçiş sürecinin sonunda, yani Haziran 2016’da rejim ve muhalefetin karşılıklı rızasıyla tam yetkili geçiş hükümetinin kurulması gerekiyor. Bundan sonra yeni hükümet anayasa reformunu hazırlayacak. 12 ay sonra, Haziran 2017’de de ülkede genel seçim düzenlenecek.

Ancak BMGK kararında şimdiye kadarki görüşmelerde aşılamayan birçok sorun netliğe kavuşturulmamıştı. Örneğin kararda Esed’in siyasi geçiş sürecinde rol oynayıp oynamayacağına ilişkin herhangi bir madde yer almadı.

Bir diğer konu da ateşkesin uygulanması. Muhalif gruplar, ateşkes ilan etmek için Esed’in iktidardan ayrılmasının taahhüt altına alınmasını istiyordu. Bu durumda önlerine “Esed’li geçiş planı” konulan muhalif gruplar, Esed’li geçişi kabul etmeyerek ateşkese katılmazlarsa DAEŞ gibi “ortak düşman” gösterilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Çin, sonuncusu 22 Şubat 2014’te olmak üzere Suriye’deki savaş suçlarını UCM’ye sevk eden BMGK yasa tasarısını Rusya ile dört kez veto etmişti.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir