Ana Sayfa / Politika / Hırvatistan’da 200 milyon euro yatırım yapılacak
Recep-Tayyip-Erdogan

Hırvatistan’da 200 milyon euro yatırım yapılacak

Erdoğan, Hırvatistan’daki yatırımların miktarının 350 milyon euroya ulaştığını ve kısa vadede, toplam 200 milyon euroluk projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinde Grabar Kitaroviç ile bir otelde düzenlenen Hırvatistan-Türkiye İş Forumu’na katıldı. Erdoğan burada Türkiye’den gelen iş adamlarına seslendi.

“Bugün Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının turizm, marina işletmeciliği, sağlık sektörü, yenilenebilir enerji ve bankacılık sektörlerinde yaptıkları yatırımların miktarı 350 milyon avroya ulaşmıştır.” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak bu rakam, aramızdaki mevcut potansiyelin halen çok gerisindedir. Görüşmeleri devam eden ve kısa vadede hayata geçirilebilecek nitelikteki yatırım projelerinin tutarının yaklaşık 200 milyon avro olduğuna dikkat çekmek istiyorum.”

‘Finansörler insaflı değil’

Parayı civaya benzeten Erdoğan, “Para denilen olay çok farklı, finansın yönetimi çok farklı. Para civa gibidir, civa kendine uygun zemini bulur oraya doğru kaçar. Para da öyle. O nedenle finansörler insaflı değildir. Kendileri için nereyi uygun görürlerse oraya kaçarlar. Bunun için bize düşen, uygun zemini hazırlamak. Biz bu zemini hazırlarsak para buraya kaçar” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 600 iş adamının katıldığı toplantıda, Türkiye ve Hırvatistan’ın geleceğe yönelik sağlam temeller atma kararlılığında olduğuna inandığını bildirdi.

‘Aşılamayacak zorluk ve sıkıntı yok’

Dünyada her ülkenin zaman zaman bazı inişler, çıkışlar yaşayabileceğine işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“2001 yılındaki krizde ekonomimiz neredeyse durma noktasına gelmişti. Gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar sayesinde bu zorlukları aştık. Örnegin biz göreve geldiğimizde 2002 sonunda, çok enteresan, bizde hala bir devletçilik anlayışı ekonomide hakimdi. Fakat ilk işimiz 2003 başından itibaren bu devletçilik anlayışını bir kenara koyup, özellikle devlete ait yapıları süratle özelleştirmek suretiyle bir defa özel sektörü güçlendirmenin gayreti içerisine girdik. Tabi bu devletçilik anlayışını bir kenara koyup, devletin ekonomiden elini büyük oranda çekmesiyle ciddi bir sıçramayı yaşamaya başladık, bu önemli bir adımdı ve Türkiye, tarihinde olmamış özelleştirmeleri gerçekleştirdi ve şimdi de umudumuzu ve çalışma azmimizi kaybetmediğimiz sürece aşılamayacak zorluk ve sıkıntı bir defa kesinlikle yoktur, buna inanıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün düzenlenen iş forumunun, ikili ticari ekonomik ilişkilere yeniden ivme kazandırmasını, yeni iş birliği imkanlarının önünü açmasını dileyerek, “Devlet yöneticileri olarak bizler, iş dünyasının önündeki bürokratik zorlukları ve engelleri kaldırmakla görevliyiz. Benim bürokraside her zaman en büyük rakibim bürokratik oligarşidir. Siyasiler bürokratik oligarşiyi mağlup ettikleri oranda başarılı olurlar. Buna inanıyorum.” dedi.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir