Ana Sayfa / Enerji / Hazar havzasının petrol dışı sanayiyi desteklemesi lazım
Petrol

Hazar havzasının petrol dışı sanayiyi desteklemesi lazım

HASEN Enerji ve Ekonomi Araştırmaları Merkezi’nden Prof. Dr. Mübariz Hasanov, petrol fiyatlarındaki düşüşün, başlıca ihraç ürünleri hidrokarbon ve türevleri olan ülkelerin ekonomilerini de ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Hasanov  yaptığı açıklamada, “Hazar havzası ülkelerinin petrol dışı sanayi ve tarım sektörünün geliştirilerek ülke ekonomilerinin petrole olan bağımlılıklarını kırabilmeleri için petrol dışı sanayiyi desteklemesi gerekiyor. Azerbaycan ve Kazakistan başta olmak üzere bölge ülkeleri son zamanlarda iş hayatı ile ilgili ciddi reformlar gerçekleştirdi. Ancak, petrol dışı sanayi alanlarına doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını da çekebilecek ciddi reformların hızlandırılması gerek” diye konuştu.

Hazar havzası ülkelerinin açık denizlere doğrudan erişiminin bulunmamasının, bu ülkeler için bir engel olarak görüldüğünü dile getiren Hasanov, şunları ifade etti:

“Özellikle Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan ve Türkiye gibi büyük pazarlara olan yakınlık, Hazar ülkelerinde petrol dışı sanayi ve tarımın gelişmesi için eşsiz olanaklar sağlıyor. Bu ülkelerde üretilecek ürünler, son dönemlerde hızla büyüyen bu pazarlara kolaylıkla ulaştırılabiliyor. Hazar Havzası Avrupa ile Çin, Hindistan ve diğer Uzak Doğu ülkeleri arasında doğal bir köprü görevi görüyor. Tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması, Doğu-Batı (Çin-Avrupa) ve Güney-Kuzey (İran-Pakistan-Hindistan-Rusya-Avrupa) eksenlerinde ticaretin bu bölge üzerinden yapılmasını sağlayabilir.”

– “Petrol dışı sanayinin ve tarım sektörünün geliştirilmesi gerekiyor”

Hasanov, Hazar havzası ülkelerinin, petrol üretimine ve uluslararası petrol fiyatlarına olan bağımlılıktan kurtulması için, petrol dışı ekonominin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Artan petrol gelirleriyle birlikte gayrimenkul ve hizmet sektörüne olan talebin hızla artmasının bu sektörlerin de hızla gelişmesine neden olduğunu kaydeden Hasanov, bu durumun petrol dışı ekonominin toplam ekonomideki payının artmasını sağladığını anlattı.

Mübariz Hasanov, daha çok, petrol dışı sanayinin ve tarım sektörünün geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hazar havzası ülkelerinin özellikle petrokimya ve kimya ürünleri, gıda, hayvancılık, tarım ve tekstil sanayi gibi geleneksel alanlarda göreli üstünlüğe sahip oldukları görülüyor. Ayrıca, uluslararası taşımacılık sektörünün de ciddi büyüme potansiyeli bulunuyor.

Hazar ülkeleri, zengin hidrokarbon kaynaklarına sahip oldukları için petrol ve doğalgazı ana girdi olarak kullanan ve aynı zamanda enerji yoğun üretim yapısına sahip olan rafineri, petrokimya ve kimya sanayinin gelişmesi için fırsatlar sunuyor. Hammaddeye yakınlık ve ucuz enerji temin edilebilmesi, petrole dayalı sanayi dallarının bu bölgede hızla gelişebilmesine olanak sağlıyor. Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan gibi bölge ülkelerinin petrole dayalı sanayiyi geliştirmek için ciddi planları olduğu biliniyor.”

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir