Ana Sayfa / Dünya / Gürcistan’daki Rus doğal gazı tartışmaları
Dogalgaz

Gürcistan’daki Rus doğal gazı tartışmaları

Gürcistan’da hükümetin Rus petrol şirketi Gazprom’la yürüttüğü müzakereler ülke siyasetinde tartışma yarattı.

Muhalefetteki Ulusal Birlik Hareketi Partisi milletvekili Nugzar Tsiklauri, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin Gazprom yetkilileriyle “komplo görüşmeleri” düzenlendiğini ileri sürerek, görüşmelerin açık şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşma belgelerinin taraflar arasında imzalanmadan önce muhalefete gösterilmesi gerektiğini belirten Tsiklauri, şartları yerine getirilmezse ülke genelinde protestoların düzenlenmesi için hazırlık yapılacağı uyarısında bulundu.

Tsiklauri, Gürcistan’ın stratejik ortağı ve dost ülkesi Azerbaycan’dan bugüne kadar uygun fiyatlardan doğal gaz aldığını hatırlatarak, gelecekte de yeterli miktarda doğal gaz temin edilebileceğini dile getirdi.

Anlaşmanın uluslararası arenada ülkenin pozisyonunu zayıflatma tehlikesi taşıdığını öne süren Tsiklauri, müzakerelerin Gürcü halkının “arkasından” yapıldığını savundu.

Tsiklauri, “Rus Gazprom’la devam eden müzakereler ülkenin bağımsızlığına karşıdır” ifadesini kullandı.

– Görüşmelerde İvanişvili’nin etkisi iddiaları

Eski Başbakan Bidzina İvanişvili’nin, Gazprom’un hissedarı olduğunu iddia eden Tsiklauri, bu nedenle görüşmelerde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Kakha Kaladze’nin, İvanişvili’den etkilenmiş olabileceğine dair soru işaretlerinin olduğunu belirtti.

Tsiklauri, Kaladze’nin parlamentoda muhalefetin sorularına yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.

Ülkenin ana muhalefet partilerinden Özgür Demokratlar Partisi’nin yetkilileri ve bazı sivil toplum örgütleri de hükümetin Gazprom’la görüşmelerinin açık ve şeffaf şekilde yürütülmesi gerektiğini savundu.

– “Gazprom’la görüşmeler transit fiyatlarında pazarlık için yapılıyor”

Muhalefetin suçlamalarını “sağlıksız” olarak nitelendiren Kaladze ise, Gazprom’la mevcut sözleşmenin her yıl gözden geçirildiğini ve bunun kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

“Bazı uzmanların çizdiği trajedilerin korkunç ve yanlış olduğunu” söyleyen Kaldze, “Gazprom’la görüşmeler transit fiyatlarını düşürmek için yapılıyor” dedi.

Kaladze, ülkenin enerji piyasasındaki doğal gaz eksikliği tamamlanması için bir miktar Rus doğal gazının satın alabileceğini dile getirerek, toplumu daha sık bilgilendirme sözü verdi.

Hükümetin Gazprom ile başlattığı görüşmeler, ekim ayının başında başkent Tiflis’te protesto edilmişti. Protestocular, Gürcistan için Azerbaycan doğal gazının alternatifi olmadığını belirterek, gelecekte de doğal gaz alımının Azerbaycan’dan yapılmasını talep etmişti.

Enerji Bakanı Kaladze, konuyla ilgili daha önceki açıklamasında, Gürcistan hükümetiyle Gazprom arasında 2003’te imzalanan anlaşmaya bugüne kadar 21 ek anlaşma yapıldığını dile getirerek, “Ülke günden güne değişiyor, gelişiyor ve enerji ihtiyaçları da büyüyor. Son 3 yılda enerji ihtiyacı çok arttı. Eğer fiyat uygun olursa ve Gürcü şirketler bunu isterse, Rus gazı da satın alabiliriz” ifadesini kullanmıştı. Kaladze, protestoların ardından Gürcistan hükümetinin geçmişte de hatta Rusya ile 2008 yılındaki savaştan sonra bile Gazprom şirketiyle bağlantısının devam ettiğini hatırlatmış ve 2003’ten beri her yıl bu tür görüşmelerin düzenlendiğini anımsatmıştı.

Gürcistan’ın yüzde 90’a yakın oranda doğal gaz ihtiyacı, Azerbaycan devlet şirketi Socar tarafından sağlanıyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir