Ana Sayfa / Gündem / Gümrüklerde 4 ayda bin 371 operasyon

Gümrüklerde 4 ayda bin 371 operasyon

 Gümrük muhafaza ekiplerince, yılın ilk dört ayında yapılan bin 371 operasyonda toplam 835 milyon 344 bin lira değerinde yakalama gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, nisanda 292 kaçakçılık olayını ortaya çıkaran gümrük muhafaza ekipleri, toplam 82 milyon liralık kaçakçılığı önledi.

Operasyonlarda büyük miktarda uyuşturucu madde ve sigara ele geçirilirken, elektronik malzemeler ve giyim eşyaları da göze çarpan diğer ürünler arasında yer aldı.

Yakalamaların maddi tutarına bakıldığında Diyarbakır 40 milyon lira ile ilk sırada yer alırken, 20 milyon lira ile Ankara ikinci ve 5 milyon lirayla Bursa üçüncü oldu.

Ekipler tarafından yılın ilk dört ayında yapılan bin 371 operasyonda ise toplam 835 milyon 344 bin 503 lira değerinde yakalama gerçekleştirildi.

– Gümrükler 24 saat izleniyor

Sınır kapılarının dijital ortamdan izlenebilmesi için, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından açılışı gerçekleştirilen Komuta Kontrol Merkezi’nde, 21 gümrük sahası 560 kamera ile 24 saat esasına göre izleniyor.

İleri teknolojiyle donatılan ve 442 metrekare alana kurulu merkezde aynı anda 27 operatör görev yapabilirken, merkezin açılışının yapıldığı şubat ayından bu yana 588 milyon lira değerinde yakalama gerçekleştirildi.

Ayrıca, çeşitli programlar aracılığı ile merkezin istihbarat ve hedefleme kapasitesinin artırılması da amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir