Ana Sayfa / Tarım / Gübre analiz laboratuvarları belirlendi
Organik-gubre-tarim

Gübre analiz laboratuvarları belirlendi

Kimyasal ve organik gübre analizlerinin yapılabileceği laboratuvarlar ve ücretleri belirlendi.

Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle kimyevi ve organik gübre analizi yaptırılabilecek kuruluşlar belirlenirken, piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde Türk Standardları Enstitüsü (TSE) laboratuvarları ile bu kurumdan yeterlilik belgesi almış olan Gübretaş Gübre Fabrikası TAŞ Laboratuvarı referans kuruluş olarak belirlendi.

Organik gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde ise Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa tabi hastalıklar yönünden Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü, diğer parametreler yönünden TSE laboratuvarları referans kuruluş olacak.

Denetim esnasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analizi için analiz ve referans kuruluşuna ödenecek ücretler de belirlendi. Analiz ve referans kurumları belirlenen fiyatların altında fiyat talep edebilecek ancak üzerinde bir fiyat talep edemeyecek. Deney ve referans kuruluşları tarafından, analiz ücretlerine ilişkin faturalar, numunelerin teslim tarihinde geçerli olan ücretler üzerinden ilgili Bakanlık il müdürlüğü adına düzenlenecek.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle Gübre Analizlerinin Yaptırılacağı Analiz ve Referans Kurum Laboratuvarları ile Analiz Ücretleri Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırıldı.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir