Ana Sayfa / Sivil Toplum / GSO: Çalışma izni verilmesi piyasayı olumlu etkiledi
Suriyeli-siginmaci

GSO: Çalışma izni verilmesi piyasayı olumlu etkiledi

Gaziantep iş dünyasının yöneticileri, Suriyelilere çalışma izni verilmesini olumlu karşıladı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını, Gaziantep’te de şu anda 340 bin kayıtlı Suriyelinin yaşadığını belirtti.

Ülkelerindeki iç savaş sonrasında Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin bir kısmının kendi işini kurduğunu, bunun yanı sıra farklı sektörlerde kayıt dışı çalışanlar olduğunu ifade eden Konukoğlu, belli bir kota dahilinde Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesi gerektiğini çeşitli ortamlarda sürekli dile getirdiklerini vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemede, “kendilerine kimlik belgesi verilen Suriyelilerin ikamet ettikleri illerde çalışma hakkına sahip olacağının, çalıştıkları iş yerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10’unu geçemeyeceğinin” açıklandığını belirten Konukoğlu, Suriyelilere verilen bu çalışma izninin, Türk vatandaşların istihdamını olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti.

Suriyeli sığınmacılara çalışma izni kararı alınmasını 4 yıldır beklediklerini aktaran Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Bu kesinlikle, kendi işçimizi olumsuz etkileyecek bir karar değildir. Yüzde 10 kotası gelecek. Bir iş yerinde çalışan sayısının en fazla yüzde 10’u kadar Suriyeli işçi çalıştırılabilecek. Suriyeli mültecilerin içinde gerçekten eğitimli birçok insan var. Bu eğitimli insanların bilgilerinden ve tecrübelerinden Gaziantep olarak, Türkiye olarak, sanayiciler olarak faydalanmalıyız ama kesinlikle düz eleman olarak düşündüğümüzde öncelik her zaman kendi işçimizdir. Kendi halkımızdan çalıştıramadığımız noktalar olduğu takdirde Suriyelileri tercih etmeliyiz. Onun dışında herhangi bir tercih konusu olmamalı. Sanayiciler olarak da bize bu düşüyor.”

Türkiye genelinde Suriyeli sığınmacıların çoğunluğunun kayıt dışı çalıştığına dikkati çeken Konukoğlu, “Şu anda zaten farklı sektörlerde Suriyelilerin çalışması devam etmekteydi. En azından çalışma izni verilmesiyle onlar da kayıt altına alınarak, gayri resmi çalışan yerlerin doğurduğu haksız rekabetin de önüne geçilmiş olunacak. Bundan dolayı hükümete teşekkür ederiz. Gaziantep olarak da bundan fayda görürüz. İnşallah bundan sonraki gelişmeler daha iyi olacaktır” ifadelerini kullandı.

– “Çalışmada sona gelinmesi bizleri mutlu etti”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da uzun zamandır Suriyelilerin kayıtlı istihdamı için mücadele verdiklerini anımsattı.

Suriyelileri ilgilendiren birçok konu üzerinde detaylı çalışma yaptıklarını ve Şubat 2014’te hazırladıkları “Gaziantep Ortak Akıl Raporunu” ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştıklarını hatırlatan Bartık, şöyle devam etti:

“Raporumuzun ‘Kayıt Dışı Ekonomi’ kısmında, Suriyelilerin, işverenler tarafından hem vicdani duygular hem de işgücüne olan ihtiyaçlarından zaman zaman kayıt dışı olarak çalıştırıldığını, kayıt dışı uygulamaların da hem Suriyeli sığınmacıların düşük ve güvencesiz ücretlerle çalıştırılmasına hem de yerel halka verilen maaşların düşmesine neden olduğunu belirtmiştik. Her platformda Suriyelilerin belli kota ve şartlar kapsamında iş hayatına kazandırılmasını dile getirdik ve bunun hem iş dünyası hem de Suriyeliler için faydalı olacağını belirttik. Uzun uğraşlar sonucu hükümetin Suriyelilerin iş gücü piyasasına katılmasını sağlayacak çalışmada sona gelinmesi bizleri mutlu etti.”

Suriyelilerin ikamet ettiği şehirlerde çalışma hayatına katılacağını ifade eden Bartık, kayıt dışının önlenmesi adına çalışmayı önemsediklerini vurguladı.

Hükümetin yaptığı çalışma ile kendilerinin hazırladığı raporda sunulan birçok önerinin uyuştuğunu belirten Bartık, “Biz hep Suriyelilere çalışma izninin çalışma barışını bozmayacak şekilde verilmesi gerektiğinin altını çizdik. Bunun için Suriyelilerin bir iş yerinde çalışanların yüzde 10’unu geçmemesi gibi önerilerde bulunmuştuk. Görüyoruz ki önerilerimiz dikkate alınmış” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir