Ana Sayfa / Tarım / Gören:Fındık ihracatında başarılı bir sezon geçirdik
Findik-2

Gören:Fındık ihracatında başarılı bir sezon geçirdik

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, geçen yıl sektörün iyi bir çıkış yakaladığını belirtti.

Gören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temel hedeflerinin daha geniş pazarlara ulaşmak ve talebi arttırmak olduğunu söyledi.

Geçen yıl dünyanın birçok ülkesine fındık ihracatı gerçekleştirildiğini anlatan Gören, “İhracat açısından başarılı bir sezon geçirdik. Bizim temel hedefimiz hem miktar açısından hem de değer açısından yeni ihracat rekorları kırmak. Biz ihracat pazarımızı geliştirdik, yeni pazarlar yarattık, talepler oluşturduk, fındığı belli bir değere getirdik” diye konuştu.

Gören, kabuklu fındık fiyatının 2000’li yılların başlarında 3-4 lira olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Fiyat olarak geçtiğimiz yıllardan daha yüksek rakamları oluşturduk. Tabii fındık temel tüketim maddesi de değil. Büyük sanayiciler taleplerini karşıladı, fiyatların aşağıya gelmesini normal karşılıyoruz. Ziraat odalarından arkadaşlarımız, ‘fındığınızı satmayın, şu fiyat edecek’ diyorlar. Bunlar tehlikeli söylemler. İnsanları yüksek beklentiler içerisine sokmaları doğru değil. Serbest piyasa ekonomisinde fiyata hiç kimse müdahale edemez. Fiyatı tamamen arz ve talep oluşturuyor. Yeni sezona 7-8 ay gibi bir zaman aralığı var. Bu arada fiyatların hep düşeceği kanaatinde olmak yanlış. Talebin fazla olması fiyatı artırabilir.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir