Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Genç girişimcilere bir destek daha

Genç girişimcilere bir destek daha

2016 Eylem Planı kapsamında genç girişimcilerin kullanacakları kredilerde yüzde 85’e kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanmasına olanak sağlayan düzenleme yürürlüğe girdi.

Genç girişimcilere kullanacakları kredilerde yüzde 85’e kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanma olanağı getiren düzenleme yürürlüğe girdi.

64. Hükümet’in 2016 Eylem Planı kapsamında hazırlanan Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

KOBİ’lerin, kadın girişimcilerin seyahat acentelerinin ya da gemi inşa ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren işletmelerin finansmana erişiminde finansal kiralama şirketlerinin ortak olduğu kredi garanti kurumlarına Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen destek kapsamına genç girişimciler de alındı. Böylece genç girişimcilere kullanacakları kredilerde yüzde 85’e kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanma olanağı getirildi.

Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilecek seyahat acentelerinin kapsamı bazı Avrupa ülkelerini de içerecek şekilde genişletildi. Bu kapsamda Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Ukrayna’nın yanı sıra Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Norveç, Bulgaristan ve Romanya’dan Türkiye’ye en az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine yüzde 75 kefaletten yararlanma imkanı tanındı.

Her iki düzenleme de yürürlüğe girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir