Ana Sayfa / Dünya / Gazprom, doğalgaz alımını artıracak
Dogalgaz

Gazprom, doğalgaz alımını artıracak

Rus enerji şirketi Gazprom’un bu yıl Özbekistan’dan satın alacağı doğalgaz miktarını artıracağı bildirildi.

Özbek basınında da yer alan haberde, Özbekistan ile Gazprom yetkilileri arasında bu ülkeden satın alınan Özbek doğalgazı hacminin artırılmasına ilişkin uzlaşma sağlandığı kaydedildi.

Haberde, söz konusu uzlaşma çerçevesinde Gazprom’un bu yıl, Türkmenistan’dan 2015’te satın aldığı miktar olan 3,1 milyar metreküpten daha fazla miktarda Özbek doğalgazı satın alacağı dile getirilirken, alınacak doğalgazın kesin miktarı ve fiyatı hakkında ise bilgi verilmedi.

Yıllık ortalama 60 milyar metreküpten fazla doğalgazın üretildiği Özbekistan’da, bu doğalgazın önemli bir kısmı ülke içinde tüketilirken, artan kısmı da Çin ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Daha önce Özbekistan’ın en büyük doğalgaz alıcıları arasında yer alan Gazprom, Çin’in Orta Asya doğalgazına yönelmesinin ardından ikinci plana düşerken, böylece giderek Özbekistan’dan satın aldığı doğalgaz miktarını da azalttı. Bu çerçevede 2014 yılında 4 milyar metreküp Özbek doğalgazını satın alan Rus enerji şirketi, geçen sene Özbekistan’dan bu miktarın dörtte biri kadar doğalgaz almakla yetindi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir