Ana Sayfa / Tarım / Gaziantep Belediyesinden arıcılara destek
Fatma-Sahin

Gaziantep Belediyesinden arıcılara destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından arıcılara 2 bin sertifikalı kovan dağıtıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Botanik Bahçesi’nde düzenlenen etkinlikte, şehirde yaşayan herkesin huzuru için çalıştıklarını söyledi.

Son dönemde çiftçilere tohum desteği sağladıklarını anlatan Şahin, “Hemşehrilerimizin ekonomik kaygı çekmesini istemiyoruz. Bu kapsamda arkadaşlarımızla çeşitli projeler hazırlıyoruz. Elimizdeki tüm imkanları da kentimizde yaşayan 2 milyon insan için değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Gaziantep’in, arıcılık sektöründe de potansiyel barındırdığına işaret eden Şahin, bal üreticilerine son 2 yılda 4 bin kovan teslim ettiklerini ifade etti.

Arılarla ilgili ilahi mesajların olduğunu aktaran Şahin, şöyle konuştu:

“Arılarla ilgili kutsal kitaplarda ve hadislerde verilen mesajın farkındayız. Tefekkür etmek için doğaya bakmak yeterli. Allah bütün doğayı insanlara seferber etmiş. Şifa olan balı ve arıyı iyi üretmemiz gerekir. İlk bal ormanını bakanlığım döneminde kurmuştuk. Şimdi de bu sektöre desteklerimiz devam ediyor. Bugün 80 üreticimize toplam 2 bin sertifikalı kovan veriyoruz. Bal ormanındaki rekolte bugün dağıtacağımız kovanlarla daha da artacak. Bu faaliyetlerle arıcılar birliğindeki üye sayısı artıyor. İmece usulü çalışarak şehrin kalkınmasına katkı sunuyoruz.”

Şahin, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan arıcılık kursuna da destek olduklarını kaydetti.

Gaziantep Arıcılar Birliği Başkanı Nebi Koca da arıcılığın tarım faaliyeti olarak da kabul edilmeye başlandığını vurguladı.

Arıcılığın hızlı geliştiğini anlatan Koca, “Kovan sayımız 20 binlerden 33 bine çıktı. Üyesi sayımız da yaklaşık yüzde elli arttı. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çiftçilere arı kovanları ve sertifikaları verildi.

Arı üreticileri de desteklerinden dolayı Şahin’e teşekkür etti.

 

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir