Ana Sayfa / Dünya / Fransa’da çalışma yasa tasarısına karşı rekor imza

Fransa’da çalışma yasa tasarısına karşı rekor imza

Fransa’da Sosyalist Parti hükümetinin hazırladığı yeni çalışma yasası tasarısına karşı başlatılan elektronik imza kampanyası ülkede rekor kırdı.

Fransa’da işsizliği düşürme amacıyla hazırlanan tasarısına karşı çıkanlar tarafından elektronik imza sitesi Change.org’da başlatılan “Çalışma yasası: Hayır, merci” isimli kampanyaya imza atanların sayısı 778 bini geçti.

Bu noktada kampanya, internet sitesindeki imza kampanyaları arasında ülke rekorunu kırmış oldu.

Yasa tasarısı ülke çapında da ciddi tartışmalara neden olurken, kampanyanın ilerleyen günlerde, İspanya’daki yolsuzluğa karşı başlatılan ve 1 milyon imza alan kampanyayı geçerek dünya rekorunu alması da bekleniyor.

Hem hükümetin sert şekilde eleştirilmesine hem de hükümet içinde de farklı görüşlere neden olan yasa tasarısı sendikaların da hedefinde.

Bakanlar Kurulu’nda 9 Mart’ta görüşülecek yeni tasarıya göre, günlük maksimum 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan minimum çalışma süresi düşürülecek ve fazla mesailerde 5 kata kadar daha az ödeme yapılacak.

Ülkedeki 17 milyonluk çalışan nüfusu doğrudan etkileyecek yasa tasarısı, şirket ve işverenlere, çalışanlarının çalışma süresini arttırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken, 18 yaşından küçük çıraklık eğitimi alan çocukların günlük 10 saate kadar çalışabilmesini de öngörüyor.

Sendikalar aynı zamanda tasarı nedeniyle Sosyalist Parti hükümetini sağa kaymakla suçluyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir