Ana Sayfa / Dünya / Fransa sığınmacı taahhüdünü yerine getirmiyor

Fransa sığınmacı taahhüdünü yerine getirmiyor

Avrupa Birliği (AB) sığınmacı dağıtım planı dahilinde iki yıl içerisinde 30 bin mülteci kabul etme sözü veren Fransa, plan devreye girdiğinden beri yalnızca 19 mülteci kabul ederek taahhütlerinin gerisinde kaldı.

Fransa İçişleri Bakanlığının sığınmacı kabulüyle ilgili yayınladığı son rapora göre Fransa, AB sığınmacı dağıtım planını devreye soktuğu kasım ayından bu yana, 19 Eritre vatandaşını kabul etti. “Deneysel girişim kapsamında” kabul edilen 1’i kadın 19 sığınmacı grubu, İtalya’dan otobüsle Fransa’nın batısındaki Pays de la Loire bölgesine getirildi.

Bakanlık, Eritreli sığınmacıların kabulünü açıkladığında, Fransa’nın kasım ayında İtalya ve Yunanistan’da kamplarda kalan 200 mülteciyi alacağını, bu sayının aralıkta 300, ocak ayında da 400’e çıkacağını belirtmişti. Fransa’nın iki yıllık taahhüdünü yerine getirmesi için her ay ortalama bin 300 sığınmacı kabul etmesi gerekiyor.

Fransa’da iltica başvuru, 2015’te rekor düzeyde sığınmacı kabul eden Almanya ve İsveç’e göre oldukça düşük kalıyor. Fransa Mültecileri Koruma Ofisi’nin (OFPRA) tahminlerine göre, Fransa’da bu yıl toplamda 80 bine yakın iltica başvurusu yapıldı. İsveç’te bu sayı 200 bine yaklaşırken, Almanya’da ise 1 milyon seviyesine ulaştı.

– Paris saldırıları mülteci kabulünü durdurdu

Fransa, AB sığınmacı dağıtım planı dahilinde ilk mültecilerini 6 Kasım tarihinde kabul ettikten bir hafta sonra gerçekleşen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris terör saldırıları sonrası sığınmacı kabulünü gayriresmi olarak dondurdu.

Fransa’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri yaşanan en ölümcül saldırılardan birkaç gün sonra Fransa Başbakanı Manuel Valls, “Avrupa’nın bu koşullarda daha fazla sığınmacı kabul edemeyeceğini” ifade etmişti.

Saldırılardan birkaç saat sonra ülke genelinde olağanüstü hal ilan eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa sınırlarında güvenlik kontrollerini devreye sokarak, Schengen Sistemi’ni askıya almıştı.

Paris saldırılarında, saldırganlardan ikisinin mültecilerle beraber Yunanistan üzerinden AB’ye giriş yaptığı iddiasının ortaya çıkması üzerine de kıta genelinde sığınmacı kabulüne karşı olan ülkelerde mültecilere tavır daha da sertleşmişti.

Bavyera Bölgesi Maliye Bakanı Markus Söder, Die Welt am Sonntag adlı haftalık gazeteye verdiği röportajda, “Denetimsiz ve yasa dışı göç dönemi artık devam edemez. Paris saldırıları her şeyi değiştirdi” dedi. Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto da saldırılardan iki gün sonra, “Avrupa sığınmacılara karşı tutumunu değiştirmeli”, ifadesini kullanmıştı.

– Fransa mülteciler için cazip değil

Saldırılar sonrası hassaslaşan güvenlik algısının ötesinde Fransa, AB’ye Yunanistan veya İtalya üzerinden ulaşan sığınmacılar için de cazip görülmüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) bu yıl Yunanistan’a gelen bin 245 Suriyeli sığınmacı üzerinde yaptığı ankete göre, katılanların yüzde 50’si Almanya’ya, yüzde 13’ü İsveç’e, yüzde 5’i Danimarka’ya yerleşmek istediğini belirtirken, Fransa’ya iltica etmek isteyenlerin oranı yüzde 0,4’te kaldı.

Fransa’da iltica başvurularındaki zorlu bürokratik sürecin ve ülke genelinde iş imkanlarının kısıtlı olmasının sığınmacıların kararında etkili olabildiği ifade ediliyor.

Fransa’nın mülteci politikasıyla ilgili Fransa Ulusal Meclisi ve Senatosu’nun ortak Yasa Komisyonu’nda geçtiğimiz hafta sunum yapan OFPRA Genel Başkanı Pascal Brice, “Almanya’nın iş koşulları sebebiyle mültecileri çektiği kanısında olduğunu” kaydetmişti.

Paris Ouest Nanterre La Defense Üniversitesi Kamu Hukuku Profesörü Serge Slama, Liberation gazetesine verdiği demeçte, “Fransa geçtiğimiz 10 yılda, iltica başvuru sayılarını çok düşük tutarak ve sığınmacılara kötü yaşam koşulları sunarak iltica sistemini katılaştırdı” yorumunda bulundu.

OFPRA’nın yayınladığı verilere göre Fransa 2014’te iltica başvurularının sadece yüzde 28’ini onaylarken 2015’in başında bu oran yüzde 31’e çıktı. Bu oranla Fransa, AB iltica başvuru kabul ortalamasının altında kalıyor.

Fransa, aynı zamanda AB genelinde iltica başvurularını en yavaş işleyen ve başvuru süresince sığınmacılara en az hak veren ülkeler arasında geliyor. Fransa’da iltica başvuruları yakın zamana kadar iki yıla yayılan bir sürede karara bağlanırken, geçtiğimiz ay yürürlüğe giren yasa sonrası süre 9 aya düşürüldü. Fakat, bu süre dahi iltica başvurularının ortalama üç ile beş ay arasında karara bağlandığı İsveç ve Almanya’nın gerisinde kalıyor.

– Fransa’nın iltica politikası BMMYK tarafından eleştiriliyor

Fransa’nın iltica başvurularını uzun sürede incelemesi ve ülke genelinde sığınmacıların kötü koşullarda yaşıyor olması BMMYK tarafından da eleştiriliyor.

BMMYK, haziran ayında, Fransız hükümetini, ülkenin kuzeyindeki liman kenti Calais’de yer alan mülteci kampındaki kötü yaşam koşullarını iyileştirmesi için “acil durum planı” uygulaması konusunda uyarmıştı.

BMMYK Fransa Temsilcisi Philippe Leclerc, Le Monde’da yayınlanan bir röportajında sığınmacıların, Fransa’da oldukça kötü koşullarda ağırlanacaklarının farkında olduklarını belirterek, “Sığınmacılar, Fransa’da mülteci statüsünün uzun sürede verildiğini biliyorlar. Bu süre iki yıl hatta daha uzun olabiliyor ve bekledikleri vakit boyunca kendilerine barınma olanaklarının sağlanacağının garantisi de yok” ifadesini kullanmıştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir