Ana Sayfa / Gündem / Folkart’tan Çeşme’ye 700 milyon liralık yatırım
Folkart-Hills-Mesut-Sancak

Folkart’tan Çeşme’ye 700 milyon liralık yatırım

Folkart Yapı Çeşme’de yapacağı Folkart Blu ve Folkart Hills projelerini 17 Haziran Cuma günü Çeşme’de Radisson Blue Otel’de düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Basın toplantısında konuşan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ın konuşmasından satır başları:

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Bu toplantıyı, rahatlıkla dünyanın en özel noktaları arasında gösterilebilecek Çeşme’de yapıyoruz. Çoğumuz, Çeşme’nin mükemmellikte buluşan, uluslararası geleceğe yönelebilecek yüksek değerinin, yeterince farkında değiliz. Oysa güzellikleriyle zamana meydan okuyan, dünyayı etkileyecek bir yeryüzü cenneti üzerindeyiz. Biz İzmir’de yaşayanlar, Çeşme ile ilgili çok sık şu tarifi duyarız: “Çeşme İzmir’in, şirin turistik bir tatil beldesidir” dedi.

Bir yanda artık markalaşmış, Türkiye’de başka örneği bulunmayan, üstün özellikli karma sembollere sahip Alaçatı… Osmanlı ve Rum imzası taşıyan, sokakları süsleyen cumbalı taş evler… Çiftlik, Dalyan, Germiyan, Ildırı, Ilıca, Reisdere’nin saklı kalan güzellikleri… Hala dallarından reçine süzülen sakız ağaçları… Festivalleri… Yat limanları, dalış turizmi, su altının gizemli tablosu…

Biz bu bakış açısıyla Çeşme’ye büyük bir önem veriyoruz. Çeşme’nin değerini İzmir ile birlikte yüceltmek istiyoruz. Çeşme’ye yakışacak yeni projelerimizle, bu güzelliğin bir parçası olmak istiyoruz. İzmir, hızla yeni bir geleceğe adım atıyor. İzmir-İstanbul Otoyolu tamamlanınca, İstanbul’dan Çeşme’ye 3.5 saatlik bir sürede ulaşılacak. Öğlen yola çıktığınızda, akşam yemeğini gün batımı eşliğinde Çeşme’de yiyeceksiniz. Çeşme, artık çok farklı bir şekilde konumlanacak.

Bu otoyol hattı üzerinde bulunan Kocaeli, Bursa, Balıkesir gibi kentler, tüm yerleşim birimleri, Çeşme’yi yeniden keşfedecek. Havacılığın yeni merkezi olma yolundaki İzmir’de, yakın gelecekte Alaçatı’ya planlanan butik havalimanı yapıldığında, Çeşme kapısını tüm dünyaya da sonuna kadar, daha fazla açacak. Yeni planlar ile eminim turizm de 12 aya yayılacak.

Folkart Çeşme projelerimizden Folkart Blu; elinizi uzatsanız denize dokunabileceğiniz, eşsiz manzarasıyla içi dışı deniz; ‘en kaliteli olanı sınırsız yaşayacağınız’ masmavi bir adres. Çok sayıda insan dalga sesine hiç bu kadar yakın olmamıştır. Sloganımız: “Denize açılan kapı”… Projemiz Büyük Liman Koyu’nda, denize sıfır konumda… Paşalimanı Koyu’na yürüme mesafesinde… Biz İzmir gibi, ilklerin adresiyiz… Folkart Blu’da da size bazı ilkleri sunuyoruz. Örneğin Çeşme’nin büyük zenginliği olan termal suyunun şifa veren gücünü Folkart Blu’da aktif kullanıyoruz. Hayatı zenginleştiren diğer ayrıntıların hepsi Folkart Blu’da geniş olanaklarla mevcut.

Folkart Hills projemiz ise yine diğer projemiz gibi oldukça iddialı…

Çeşme’nin merkezinde Fenerburnu’nda bulunuyor; marinaya, eğlence mekanlarına, kafe ve restoranlara sadece yürüme mesafesinde. Folkart Hills maviyle yeşili birlikte sunan, Çeşme’ye çok yakışan bir proje olacak.

Bu projemizdeki ev sahiplerimiz, sunduğumuz ayrıcalıklarla, her gün kendini daha şanslı hissedecek. Projeyi inceleyeceklere tavsiyem şu: Beklentinizi yükseltin! Çünkü Folkart Hills sadece özgün mimarisiyle değil, görkemi, en kaliteli olanı, her metrekaresinde hissettiren dizaynı ile çok çok özel.

Peyzaj alanları ile yeşile doyarken, masmavi suların keyfini size özel iskelenizde çıkaracaksınız. Eminiz Folkart Hills suitinin evsahipleri, yeşillerle kucaklaşmış teraslarında mavi denizi selamlarken, ‘Çeşme manzarasını hiç daha önce böyle görmedik’ diyecekler. Dinginliğin, cenneti andıran manzaranın önde olduğu projemizin, çevresine yeni kazanımlar, büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Hem Folkart Blu, hem Folkart Hills Çeşme’nin güzelliğiyle bütünleşecek. Folkart Blu’da 130 milyon TL, Folkart Hilss’de ise 120 milyon TL değerinde bir yatırım ortaya çıkacak. Her iki projeyi de 2017 yılı yaz başında bitirmiş olacağız.

Çeşme’ye toplam 700 milyon lira yatırımla 6 proje geliyor

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Çeşme’ye bu yıl sonuna kadar toplam 700 milyon liralık yatırımla 6 proje yapacaklarını ifade etti. Folkart Yapı olarak 2016 yıl sonuna kadar izmir ve Çeşme’de gayrimenkul’e toplam 10 projeyle 3 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyleyen Sancak, Çeşme’ye yapılacak projelerle birlikte Turizm, İnşaat sektörleri başta olmak üzere dolayısıyla da ekonomiye ciddi katkı sağlayacaklarını söyledi.

Folkart Blu ve Folkart Hills projelerinde fiyatlar 330 bin eurodan başlıyor

Çeşme’de Folkart Yapı tarafından hayata geçirilen Folkart Hills ve Folkart Blu projelerinde fiyatlar 330 bin eurodan başlıyor. En düşük 1+1 ünitenin fiyatının 330 bin euro olduğu projelerde en yüksek 4+1 ünite fiyatları ise 1 milyon 170 bin euro ile 1 milyon 50 bin euro arasında değişiyor. Tüm satış fiyatlarına KDV dahil olarak satış gerçekleşiyor. Folkart Blu projesinde metrekare fiyatları KDV dahil 3700 Euro’dan başlıyor ve 1+1’den 4+1 ‘e kadar suit seçenekleri yer alıyor. Folkart Hills projesinde ise metrekare fiyatları KDV dahil 2750 eurodan başlıyor. Folkart Hills projesinde de 1+1’den 4+1’e kadar suit seçenekleri mevcut. Her iki projenin de Mayıs 2017’de teslim edilmesi planlanıyor.

Folkart Blu ve Folkart Hills Projelerinin Özellikleri
Projenin Adı Projenin yatırım değeri Projenin Konumu Proje Alanı Toplam Ünite Sayısı Projede metrekare fiyatı En düşük-en yüksek ünite fiyatı Suit tipleri
Folkart Blu 130 milyon TL Paşalimanı Koyu arkası Büyük Liman koyu 6.787 m2 83 3700 Euro (KDV dahil) 330 bin Euro – 1 milyon 170 bin Euro (KDV dahil) 1+1, 2+1, 3+1, 4+1
Folkart Hills 120 milyon TL Çeşme Marina karşısı Fenerburnu mevkii 13.955 m2 70 2750 Euro (KDV dahil) 330 bin Euro – 1 milyon 50 bin Euro (KDV dahil) 1+1, 2+1, 3+1, 4+1

Çeşme’yi yabancı turist tanımıyor

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Çeşme turizmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sancak, “Yabancı ilgisi Çeşme’ye hiç yok denecek kadar azdır. Bu ilginin olabilmesi için sezonun uzaması gerekiyor. Sezonun uzaması için de yatak kapasitesinin yeterli olması gerekiyor. Şu anda Çeşme’de toplam 15 bin yatak kapasitesi bulunuyor bunun 9 bin’i nitelikli kalan 6 bini de butik otel kapsamındadır. Antalyada bu sayı 2 otelin toplam yatak kapasitesine denk geliyor. Yatak kapasitesi az olunca Turizm Şirketleri bir grup müşterisini 15 otele dağıtması lazım ve çoğunlukla da yer bulamıyor. Yatak kapasitesi az olduğu için bu da fiyatların artmasına yol açıyor. Fiyatlar yüksek olunca yabancı turist ilgi göstermiyor, Türkler de okulların tatil olması ve başlamsı sürecinde Çeşme sezonunu başlatıyor ve bitiriyor. Çeşme de turizm sezonunun kısa olmasının tek nedeni var o da yatak kapasitesinin az olmasıdır. Dolayısıyla sadece yerli turistin buraya ilgisinin olması ve yabancı turistin gelememesi de Çeşme’de sezonu kısaltıyor. Villa vs yapımlarında da yabancı burayı göremediği için tanıyamadığı için yatırım yapamıyor. Antalya, Bodrum veya Dalyan gibi yerlerde iş böyle değil yabancı turist geliyor beğeniyor ve daha sonraki gelişinde de yatırım yapabiliyor” dedi.

Yatırımcının önü açılmalı

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Yabancı turizminin çok zayıf olduğu Çeşme de bu sorunun çözülmesi için kapasite arttırılması şart. Yatak kapasitesinin arttırılması için de arazi üretiminin sağlanması ve imar izinlerinin açılması gerekiyor. Bir Rus yatırımcı 7 yıl önce 17 milyar dolar yatırımla 150 dönüm arazi aldı, 7 yıldızlı otel yapmak için ama hala yapamadı çünkü arazi imara açılamadı. Bu da Çeşme için olumsuz bir durumdur. Arazi üreteceksiniz ve yatırımcının önünü açacaksınız, otel yapacak villa yapacak ki bu sorunlar kalksın. Turist gelsin ki burayı tanınsın ekonomiye inşaat olarak ve turistin yapacağı harcamayla bir katkı sağlanabilsin. Bu vesileyle bölge gelişecek ve kalkınacak. En büyük sorun arazi üretiminin yapılamamasıdır, imara açılamaması ve yatırımcının önünün açılamamasıdır. Projemize ve Çeşmeye yurt dışında yaşayan Türklerin bir ilgisi var. Bu da yeterli değil” dedi.

Otoyol projesi tamamlanınca fiyatlar 3 katına çıkacak

Folkart YKB Mesut Sancak, “2011 yılında açıklanan İstanbul- İzmir otobanıyla ilgili İzmir Gayrimenkul piyasasına henüz yüzde yüz yansımış bir şey söz konusu değil. Bir hareket var ama yeterli değil. Bir umut var hem yatırımcı hem de iş adamın da ama daha bu da tamamen gerçekleşmiş değil. Maalesef türk insanı görmeden inanmıyor. Otoyol projesiyle İstanbul İzmir arası 3,5 saate inecek ama insanlar bunu yaşamadan yatırım yapmıyor. Bunu yaşadıktan sonra da bakacak ki fiyatlar 3 katına çıkmış o nedenle şimdi yatırım yapmaları onlar için daha avantajlı olacaktır. Ben buradan sesleniyorum 3 sene sonra bu fiyatların 3 katı olacak o nedenle yatırım yapmak isteyenler beklemesin hemen yatırım yapsınlar. 3 sene sonra Otoban açılmış olacak ama bu fiyatların 3 katı olacak. Geç kalınmaması için şu an yatırım yapmak gerekli” şeklinde konuştu.

Yıl sonuna kadar Çeşme’de 6 projemiz olacak

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak Çeşme projeleriyle ilgili olarak “Şu anda bu iki projeyi lanse ediyoruz bu yılın son çeyreğinde 3 tane daha Çeşme projesi lanse edeceğiz. Arazi görüşmelerimiz devam ediyor, arazi üretmeye çalışıyoruz. Biz İzmir’in ve Çeşme’nin geleceğine inanıyoruz bu nedenle yatırımlarımıza da devam edeceğiz. Otoban’a hazırlık yapmaya çalışıyoruz. Otoban açıldıktan sonra Folkart olarak gelen tüm yatırımcılarımıza mümkün mertebe çok fazla proje sunmak istiyoruz. Gelenlere 10- 12 tane proje sayabileceğimiz bir pozisyona gelmek istiyoruz” dedi.

Havalimanı projesi Alaçatı’nın değerini katlayacak

Mesut Sancak “Başbakan Binali Yıldırım Alaçatı’ya havalimanı yapacağına dair söz verdi. Bunu da yakın zamanda gerçekleştireceğini düşünüyorum. Bu proje zaten 15 yıldır var olan bir proje Yıldırım’ın İzmir’e yapmayı planladığı 35 proje arasında Alaçatı havalimanı projesi de yer alıyor. Artık Başbakan oldu yakın zamanda da bununla ilgili açıklama yaptı. Yakın dönemde bu projenin başlamasını ümid ediyoruz. Şu anda pisti bile var. Burada butik bir havalimanının olması Çeşme’ye çok şey katacaktır. Dünya’nın Çeşme’yi keşfetmesini tanımasını sağlayacaktır. Biz yatırımcılar olarak Çeşme’ye havalimanı yapılmasını da bekliyoruz” dedi.

Yerel yönetimler Çeşme’yi korumak için gerekeni yapıyor

Çeşme’nin doğal güzelliğinin korunmasına yönelik, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Çeşme bu konuda şanslı önünde bir Kuşadası örneği var. Orada yapılan hatalar buradaki Yerel Yönetimler tarafından dikkate alınıyor ve Çeşme’nin genel görünümünün bozulmaması için ciddi çaba sarf ediliyor. TOKİ bile burada Reisdere de bir proje yaptı ben bile gider orada otururum. Çok güzel şirin özen gösterilerek doğal güzelliği korunarak çok hassasiyetle bir proje yaptılar. Dolayısıyla burada siyasi aktörlerde bunun farkındalar ve nasıl bir yatırım yapılırsa yapılsın Çeşme’nin doğal güzelliği bozulmadan yapılacağına inanıyorum. Çeşme yönetimi bu konuda çok duyarlı” şeklinde konuştu.

Folkart’ın hedefi 5 yıl sonra Türkiye’nin en büyüğü olmak

Gelecek vizyonlarına ilişkin bilgi veren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, gelecek 5 yıl sonunda hedefimiz Türkiye’nin İzmir’den çıkmış en büyük inşaat firması olmaktır.

Sancak, “Folkart’ın hedefi gelecek 5 yıl içerisinde Türkiye’nin İzmir’den çıkmış en büyük inşaat firması olmak. Elinde bulundurduğu proje hacmiyle, mühendislik derecesiyle şu anda Folkart Türkiye’nin çok önemli bir inşaat firmasıdır. Basmane projesi örneğin çok önemli bir projedir Avrupa’nın en önemli projesini yapıyoruz. Yatırım değeri 800 milyon TL. Dünyanın en önemli 3 mimari ofisleriyle çalışıyoruz. Met mimarlık (Çılgın Mimarlar), DDC (Amerikan kökenli bir Mimari Ofis) diğeri de Roix (Amerikan kökenli bir Mimari Ofis) … Türkiyeden’de Tabanlıoğlu Mimarlık, Kolcuoğlu Mimarlık ve Yağcıoğlu Mimarlık ile çalışıyoruz. Dünyada en öneli 10 mimardan 3 ü şu anda bu projede yarışıyor… Türkiyeden de diğerleri yarışıyor… Toplam 6 tane mimari ofis yarışıyor. Yılın son çeyreğinde Basmane Çukuru projesini de lanse edileceğiz. Projenin ismine İzmir halkı karar verecek. Özetle gelecek 5 yılda biz Türkiye’nin en büyüğü olmak istiyoruz” dedi.

İnşaat işi fabrikasyona dönerse kalite biter

Bu işte belli bir potansiyelin üzerine çıkarsanız bu iş fabrikasyona döner biz bunu yapmak istemiyoruz. Kaliteyi düşürmeden ilgiyi dağıtmadan fabrikasyona girmeden biz bu işi yapmak istiyoruz. Şu anda İzmir’den bize gelen taleplere ancak yetişiyoruz. Gelecek 2 yıl içerisinde otoban üzerinde olan İstanbul, Balıkesir, Bursa Manisa gibi kentlere de projelerimizi götürmek istiyoruz.  Otobanın geçtiği bu güzergaha yatırım yapacağız ama kaliteyi bozmadan. Fabrikasyona dönmeden kalite standartlarını koruyarak yapabileceğimiz işi en iyisiyle yapacağız. Kaliteden ödün vermeyeceğiz.

İstanbul’un en büyük sorunu “Rekabet”

İstanbul gayrimenkul piyasası için değerlendirmelerde bulunan Mesut Sancak, “İstanbul’un bana göre şu anda en büyük sorunu rekabet sorunudur. İstanbulda herkes müteahhit oldu. Bana göre herkesin müteahhit olmasını güçleştirecek zorlaştıracak bir takım kriterler getirilmesi gerekiyor. Nasıl bir doktor her hastayı kontrol edemiyorsa bir kardiyolog bir beyin cerrahının işini yapamıyorsa her arazisi olan da müteahhit olmamalı… İnşaat çok büyük bir tecrübe gerektiriyor. Bir cerrahın yaptığı by-pass ameliyatı kadar hassas bir iştir inşaat yapmak. 60 katlı binayı yaptığınız zaman en ufak bir şeyi gözden kaçırırsanız orada bir doğal felakette binlerce kişinin ölümüne sebep olabilirsiniz. Bu işte bu kadar önemli ve hassas bir iştir. İstanbul’da 400 binin üstünde şu anda yapımı bitmiş satış bekleyen konut stoku var. Bu Konya’nın toplam yapı stokuna tekabül ediyor bu çok ciddi bir rakamdır. Ciddi bir sorundur. 100 metre arayla proje var ve çok ciddi fiyat farklılıkları var. Tedbir alınmazsa önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde İstanbul’da çok ciddi dökülmeler olacak.

İzmir’de ise böyle bir rekabet sorunu yok. Her yıl 30 bin konut yapılıyor ve tamamı satılıyor. Biz İzmir’in ihtiyacını ve ne istediğini biliyoruz buna yönelik iş yapıyoruz ve sonucu da güzel oluyor” dedi.
Esen Şahin – Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir