Ana Sayfa / Dünya / Fisher: Fed’in negatif faiz planı yok
Fed-1

Fisher: Fed’in negatif faiz planı yok

ABD Merkez Bankasının iki numarası Fischer, “Fed’in negatif faiz uygulama planı yok” dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed’in negati faizleri ABD’de kullanma planı olmadığını söyledi.

ABD’nin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2016 Enerji Konferansı’nda konuşan Fischer, üzerinde çalışmakla birlikte Fed’in negatif faizleri kullanma planı olmadığını belirtti. Fischer, “Negatif faizlerin Danimarka gibi ülkelerde kullanımı, özellikle hızlı sermaye girişlerinin cesaretinin kırılması konusunda insanların beklediğinden daha iyi sonuç verdi” diye konuştu.

Fed’in iki numarası Fischer, düşük petrol fiyatlarının, geçen sene enflasyonu, Fed’in hedeflediği yüzde 2’lik oranın çok altında tuttuğunu bildirdi.

Fischer, petrol fiyatlarındaki düşüşün sona ermesi ve petrol piyasasının dengelenmesinin ardından, fiyatların enflasyon üzerindeki olumsuz etkisinin ortadan kalkacağına inandığını anlatarak, ”Petrol fiyatlarının düşük kalması durumunda enflasyon tahmin edilenden daha uzun bir süre Fed’in hedeflerinin altında kalabilir” ifadesini kullandı.

Küresel finansal piyasalarda dalgalanmaların ve Asya ile Avrupa ekonomilerinde büyümenin yavaşlamasının ABD ekonomisindeki büyüme ve enflasyonu olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken Fischer, Fed’in küresel ekonomide yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydetti.

Fischer, Fed’in para politikasının Amerikan ekonomisini desteklemeye devam ettiğini belirterek, 2008’de 1 trilyon dolardan az olan Fed’in bilançosunun, 2014’ün sonunda 4,5 trilyon dolara çıktığını hatırlattı.

“Martta faiz artırımı değerlendirilmeli”

Öte yandan Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in Mart ayında yapılacak FOMC toplantısında faiz artırımını düşünmesi gerektiğini söyledi.

Bloomberg Radyo’ya konuşan George, “Faiz artırımı kesinlikle Mart ayı FOMC toplantısında değerlendirilmek üzere masada olmalı” dedi.

FOMC’nin oy verme hakkına sahip üyelerinden biri olan George, 15-16 Mart’ta yapılacak toplantıda faiz artırımına destek verip vermeyeceğine karar vermek için ise toplantıya kadar bekleyeceğini ifade etti.

George yaptığı açıklamada, finansal piyasalarda oynaklığın devam etmesi halinde politika yapıcıların faiz artırımına bir ara verebileceklerini belirtirken, ABD’nin ekonomik görünümünün ise Aralık ayından bu yana temelde bir değişiklik göstermediğini vurguladı.

Bu arada Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Financial Times’a verdiği mülakatta, Fed’in yavaşlayan küresel büyüme ve Çin’deki gelişmeleri de içeren aşağı yönlü birçok faktör nedeniyle uzun bir süre beklemede kalabileceğini dile getirerek, “Enflasyon hedefimize ulaşmak için daha önce düşündüğümüzden daha sabırlı davranmamız gerekebilir. Bu uzun bir süre durmamız ve beklememiz anlamına gelse dahi gerekli olabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir