Ana Sayfa / Gündem / Fikirtepe’de hayat 2017’nin ilk çeyreğinde başlayacak
Fikirtepe Kentsel donusum

Fikirtepe’de hayat 2017’nin ilk çeyreğinde başlayacak

Fikirtepe Müteahhitler Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu, yaklaşık 6 yıl önce kentsel dönüşüm kapsamına alınan Fikirtepe’de çalışmaların hızla sürdüğünü ve bölgenin yüzde 40’ında inşaatın başladığını belirterek, “2017’nin ilk çeyreğinde Fikirtepe’de yeni yaşam başlayacak” dedi.

Fikirtepe Müteahhitler Platformu ve Nuhoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Kadıköy’de Fikirtepe, Dumlupınar, Merdivenköy ve Eğitim mahallelerinde 57 adalık alanda yürütülen dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumu AA muhabiri ile paylaştı.

“Toplamda 57 yapı adasının yüzde 40’ında inşaatlar başladı” diyen Nuhoğlu, bölgede faaliyet gösteren firmaların kazı ve iksa ile yapı ruhsatları almaya devam ettiğini söyledi.

Nuhoğlu, çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediğini dile getirerek, “Yapı adalarının çoğunda, bir-iki ada hariç, üçte ikilik çoğunluk sağlanmış durumda. O çoğunluğun sağlanmadığı yapı adalarında da birden fazla firma olduğu için çoğunluk sağlanamadı” diye konuştu.

Bir yapı adasına birden fazla firmanın girmesi sonucu oluşan problemleri gidermek için çalışmalar yaptıklarını aktaran Nuhoğlu, burada daha fazla anlaşma yapan firmaya öncelik tanınması için gayret sarf ettiklerini anlattı.

Nuhoğlu, çalışmaların ilerlemesi için hak sahibi ile müteahhitlerin uzlaşmasını esas aldıklarını vurgulayarak “Her şeye rağmen uzlaşma sağlanamazsa istimlak süreci hayata geçiyor mecburen” ifadesini kullandı.

Fikirtepe’de faaliyet gösteren platform üyesi 20 firmanın 20 yapı adasında çalışmalara başladığı bilgisini veren Nuhoğlu, “Ancak Fikirtepe genelinde yüzde 40’a yaklaştık” dedi.

– “Fikirtepe’de geciken hiçbir şey yok”

Nuhoğlu, şehrin merkezinde yaklaşık 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda hayata geçirilen kentsel dönüşümün planlı ve programlı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli yürütüldüğünü belirtti.

Hak sahipleri ile firmalar arasındaki anlaşmazlıkları, platform üyesi diğer firmaların çözme girişiminde bulunduğunu söyleyen Nuhoğlu, Fikirtepe’nin, Türkiye için yeni bir model olduğuna dikkati çekti.

Nuhoğlu, “Fikirtepe’de daha hızlı gidebilirdik ancak geciken hiçbir şey yok. Birçok noktada çalışmalar harıl harıl sürüyor. Hız oluşmuş durumda. Burada binaların yüzde 40’ı, 50’si sıfır kotunun altında. Sosyal alanlara ayrılmış alanlar var. Bina yukarıya çıktığında kaba inşaat bitme aşamasına gelecek” şeklinde konuştu.

– “2017’nin ilk çeyreğinde Fikirtepe’de yaşam başlayacak”

Fikirtepe’de çalışmaların yavaş ilerlediği eleştirilerini haksız bulduğunu kaydeden Nuhoğlu, “Burada karşılaştığımız sorunlar ülkede ilk defa karşılaşılan sorunlar. Bunları aşmak kolay olmuyor ama hepsini aşıyoruz. Bu, yeni uygulamalara da örnek oluyor. Nasıl ki 2016’yı Fikirtepe’nin yapım yılı ilan etmişsek 2017’yi de burada yaşamın başladığı yıl ilan ediyoruz. 2017’nin ilk çeyreğinde Fikirtepe’de yeni yaşam başlayacak” bilgilerini paylaştı.

Nuhoğlu, bir-iki yıla kadar Fikirtepe’de anlaşma yapılmayan ada kalmayacağını, yıl sonu itibarıyla adaların birçoğunda sorun kalmamasını hedeflediklerini aktardı.

– “Fikirtepe’de klasik site mantığı olmayacak”

Çevresi yüksek duvar ve demir çitlerle örülen site mantığının, bir dönem Türkiye’de ve İstanbul’da hakim olduğunu hatırlatan Nuhoğlu, bu yapım şeklinin soyal yaşantıyı öldürdüğünün ortaya çıktığını ifade etti.

Nuhoğlu, böyle sitelerde yaşayanların özgür yaşamdan koptuğunun altını çizerek, “Bu aslında Türklerin yaşama tarzına uygun değildir. Fikirtepe’de bunun aksi olacak. Yüksek duvar ve tellerle çevrilmeyen, direkt cadde ve sokaklara açılan, modern, sosyal, teknolojik bir kent inşa ediliyor. Kendi korunaklı yapılarınızdan çıktığınızda direkt caddelere, sokaklara, peyzaj alanlarına, kültür ve eğitim yapılarına ulaşmayı vadeden bir kurgu var burada” değerlendirmesinde bulundu.

Fikirtepe’de hiçbir yerde olmayan 70 metrelik caddelerin yer alacağını anlatan Nuhoğlu, bu bölgedeki kamu binalarının bile bölgedeki mimari yapıya uygun yapılması için çalışacaklarını vurguladı.

Nuhoğlu, Fikirtepe’nin 2016’ya damgasını vuracağını savunarak, “Buranın ilerlemeyeceğine dair algı artık yıkılıyor. Burası sadece Türkiye’ye değil dünyaya da örnek olacak, bittiğinde ortalama 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yapılmış olacak” ifadelerini de kullandı.

– “Yatırım için çok önemli bölge”

Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Ufuk, Fikirepe’de şu ana kadar 21 adada yıkımın gerçekleştiğini, özellikle son dönemde kentsel dönüşüm sürecinin hızlandığını, yıkımın, hak sahibi ile müteahhitler arasındaki yüzde 100 anlaşma sonucu gerçekleştiğini belirtti.

Ufuk, “Burada herkesin rızası alınıyor. Dolayısıyla müteahhit de hak sahibi de mutlu. Hak sahibinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz. Biz şu ana kadar 2 ada yıktık. Herkesle yüzde 100 anlaşarak yapıyoruz. 3’üncü adanın yıkımına başlayacağız” dedi.

Fikirtepe’nin lokasyon olarak çok önemli bir yerde yer aldığını anlatan Ufuk, bölgenin metro ve metrobüsün yanında, Kadıköy’e yürüme mesafesinde olduğunu anımsattı.

Ufuk, “Ayrıca Fikirtepe’nin bir tarafından Tarihi Yarımada bir tarafından adalar izlenebiliyor. Manzarası harika. Bu bölge yatırım için çok ama çok önemli bir bölge” diye konuştu

– “Fikirtepe’nin değeri 2017’de anlaşılacak”

Fikirtepe’de faaliyet gösteren Selka NSK İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Selimoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Fikirtepe konusuna el attığını ve çalışmaların bundan sonra hızlandığını kaydetti.

Fikirtepe’nin değerinin halen tam anlaşılamadığını savunan Selimoğlu, “Şu an işler hızlı bir şekilde ilerliyor. Firmalar da hızlandı. Aynı zamanda vatandaş da bilinçlendi. 2017’nin ilk günlerinden itibaren yeni yaşamın başlamasıyla buranın gerçek değeri anlaşılacak” görüşünü de paylaştı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir