Ana Sayfa / Dünya / Fed, faiz artışından uzaklaşıyor

Fed, faiz artışından uzaklaşıyor

ABD Merkez Bankası’nın ocak toplantısına ait tutanaklar, Fed yetkilerinin finansal dalgalanmalardan endişe duyduğunu ortaya koyarken faiz artışında yönün değişebileceği sinyalini verdi.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 26-27 Ocak’ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayılandı.

Fed’in faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldığı toplantının tutanaklarında, komite üyelerinin varlık piyasalarında son dönemde yaşanan dalgalanmaların ekonomi için risk teşkil ettiği görüşünde birleştiği görüldü.

“Üyeler, global finansal şartlarda son dönemde meydana gelen sıkılaşmanın sürmesini, aşağı yönlü riskleri artıracak bir faktör olarak değerlendirdi” ifadelerinin yer aldığı tutanaklar, ayrıca toplantıda küresel piyasalardaki ”türbülansın orta vadeli büyüme beklentilerini dahi etkileyebileceği” yönünde tartışmalar yaşandığını ortaya çıkardı.

Tutanaklarda, bazı üyelerin para politikasının aşağı yönlü şoklara karşı iyi konumlanmadığı eleştirisinde bulunduğu belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Birkaç üye, para politikasının enflasyonu ve reel faaliyetleri aşağı çekecek şoklara karşı yukarı yönlü şoklardan daha daha kötü konumda olduğunu dile getirirken, bir sonraki politika adımından önce ekonomik aktivitenin temelindeki güce ve enflasyon beklentilerine yönelik daha fazla bilgi için beklemenin tedbirli olacağını vurguladı.”

İstihdam beklenenden iyi, üretim ve harcamalar hayal kırıcı

ABD ekonomisinin son dönemdeki performansına yönelik tespitlerin de yer aldığı tutanaklarda, istihdamdaki artışın beklentileri aştığı ve ücretlerin yükselmeye başladığı vurgulandı.

Öte yandan, harcama ve üretim verilerinin genellikle “hayal kırıklığı” yarattığı ve enflasyonun enerji fiyatlarındaki düşüşün sürmesi nedeniyle yüzde 2 hedefinin altında seyretmeye devam ettiği dile getirildi.

FOMC üyeleri, Çin’i değerlendirdi

Yılın ilk FOMC toplantısının tutanaklarına göre, Fed yetkilileri, 2 gün süren görüşmelerinde Çin ekonomisini de değerlendirdi.

Çin’in yapısal değişiklikler ve finansal dengesizliklerden ötürü daha hızlı bir yavaşlama periyoduna girebileceği görüşünün yansıdığı tutanaklarda, bunun diğer gelişen ülkeleri ve emtia ihracatçılarını olumsuz etkileyeceğine işaret edilirken, “Küresel finansal piyasalar, Çin’in döviz kurundaki belirsizliklerden etkilenmeye devam edebilir” tespitine de yer verildi.

“Dengeli” ibaresi çıkarıldı

FOMC tutanaklarında dikkat çeken bir başka nokta, daha önce ekonomiye ilişkin riskleri değerlendirmek için kullanılan “dengeli” ifadesinin metinden çıkarılması oldu.

Bundan önceki FOMC kararları ve tutanaklarında, ekonomiye ilişkin risklerin dengede olduğuna yönelik görüşlere yer veriliyordu.

Ocak ayı FOMC tutanaklarında ise küresel ekonomik ve finansal gelişmelerin enflasyon ve ekonomiye yönelik belirsizliğin arttığı kaydedilirken, ‘‘Birçok üye, enflasyon ve ekonomik büyümeye ilişkin görünümün ciddi derecede değişip değişmediğini değerlendirmenin zor olduğunu belirtti” denildi.

Fed Başkanı Janet Yellen da geçen hafta ABD Kongresi’nde yaptığı sunumlarda finansal şartların ekonomiyi daha az destekler hale geldiğinin altını çizmişti.

FOMC’un bir sonraki toplantısı, 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yellen söz konusu toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir