Ana Sayfa / Dünya / Fed başkanlarından faiz açıklaması

Fed başkanlarından faiz açıklaması

St. Louis Fed Başkanı Bullard ile San Francisco Fed Başkanı Williams açıklamalarda bulundu. Bullard, “Nisan veya Haziran’da faiz artırımı mümkün” derken Williams, “ABD ekonomisi iyi iş çıkarıyor” diye konuştu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in nisan veya haziran ayında faiz artırabileceğini söyledi.

Nikkei gazetesine konuşan Bullard, FOMC’nin önümüzdeki iki toplantısının ‘canlı toplantılar’ olacağını ve Komite’nin adım atabileceğini ifade etti.

ABD ekonomisinin ılımlı bir hızla büyümeye devam edeceğini ve yıl sonunda işsizlik oranının yüzde 4,5 veya altında olacağını öngördüğünü belirten Bullard, enflasyon hedefine ulaşılamamasının nedeni olarak ise global petrol fiyatlarının düşük seyretmesini gösterdi. Ancak Bullard, enflasyonun artmaya başlayacağına ve 2017 yılı içinde yüzde 2 seviyesini aşacağına inandığını da vurguladı.

“ABD ekonomisi iyi iş çıkarıyor”

Öte yandan San Francisco Fed Başkanı John Williams, global gelişmelerin ABD ekonomisinin normalleşmiş faiz oranlarına dönmesini engellemekte olduğunu savundu.

CNBC’ye konuşan Williams, istikrarlı enflasyona ve güçlü istihdam büyümesine dikkat çekerek ABD ekonomisini oldukça iyi iş çıkardığına inandığını belirtti. William, “Asıl konu ise global finansal ve ekonomik gelişmeler, dünya ekonomisinde neler olduğu ve bunların ABD Doları ve ABD ekonomisine geri beslemeleri konusunda belirsizlik var” diye konuştu.

Fed’in politika kararlarının verilere bağlı olmaya devam edeceğini belirten ve enflasyonun Fed’in en önemli endişelerinden biri olmaya devam edeceğinin sinyalini veren Williams, “Yüzde 2 enflasyon hedefini 3,5 yıldır kaçırıyoruz, global deflasyonist faktörler hala enflasyonu aşağıda tutuyor” dedi.

‘Negatif faiz beklediğimiz bir araç değil’

Fed’in Avrupa ve Japoya gibi negatif faiz uygulamak zorunda kalmayacağını da savunan Williams, Fed’in parasal genişleme ve ileriye dönük yönlendirme gibi başka araçları olduğunu belirtirken, “Biz çok farklı bir durumdayız. Avrupa veya Japonya’ya göre çok daha güçlü ekonomik pozisyondayız. Negatif faiz kullanmayı beklediğimiz bir araç değil” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir