Ana Sayfa / Teknoloji / Facebook hakkında az bilinen gerçekler
web-tekno

Facebook hakkında az bilinen gerçekler

Alexa verilerine göre Türkiye’nin ilk 100 web sitesi arasında yer alan www.webtekno.com bünyesindeki Youtube kanalı Webtekno TV, Boğaziçi Üniversitesi Bilişim Ödülleri’nde en iyi teknoloji kanalı seçildi. WebteknoTV, Facebook hakkında doğru bilinen yanlışları esprili bir yaklaşımla anlatıyor.

İzmo bilişim bünyesinde yer alan ve İzmir kökenli teknoloji sitesi olan www.webtekno.com’un bünyesindeki Youtube kanalı WebTeknoTV, Türkiye’de teknoloji dalında en çok üyeye sahip Youtube kanalı ünvanını taşıyor. WebteknoTV, 2015 yılında birbirinden bağımsız şekilde gerçekleştirilen Turkcell ve Webrazzi Bilişim Ödülleri’nde de en iyi teknoloji kanalı seçildi.

WebteknoTV, Facebook hakkında az bilinen gerçekleri açıklıyor;

Facebook neden mavidir?

Facebook’un neden bu kadar mavi olduğunu düşünenlerdenseniz, Mark Zuckerberg’in renk körü olduğunu belirtmek isteriz. Zuckerberg, en net mavi ve tonlarını seçebildiği için Facebook’un çoğunluğu mavidir.

Facebook’ta engelleyemeyeceğiniz tek kişinin kim olduğunu biliyor musunuz?

Facebook hesabınızda istemediğiniz ya da rahatsız olduğunuz kişileri engelleyebilirsiniz. Ancak Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg sözkonusu olduğunda durum farklılaşıyor. Mark Zuckerberg kendisine bu konuda bir ayrıcalık tanımış ve insanların kendisini engellemesini engellemiş.

Facebook Fotoğraflarınızın Sahibi midir?

Facebook bilgileriniz bizde, kimseye satmayız demişti. Facebook fotoğraflarınızı başka mecralara satmaz fakat yüklediğiniz bir fotoğrafı reklam olarak kullanma hakkına sahiptir. Yani bir gün gazetede tam sayfa bir Facebook reklamı çıkarsa ve sizin fotoğrafınız o reklamda yer alırsa hak talep edemezsiniz.

Facebook Hesabınızı Manevi bir Miras Olarak Bırakabilirsiniz

Facebook kullanıcıları öldükten sonra hesaplarını kimin yöneteceğine karar verebilir.
İlişkiniz Tehdit Altında Olabilir

Amerika’da gerçekleşen boşanma davalarının %20’sinin bir şekilde Facebook ile ilişkili olduğu biliniyor. Bu oranı düşündüğümüzde Türkiye’de de ortalama 40 Milyona yakın kullanıcısı olan Facebook’un boşanmalarda önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Facebook Ücretli Olacak mı?

Kulaktan kulağa yayılan bilgilerden biri de bir gün Facebook’un ücretli olacağı konusudur. Facebook kullanımı ücretsizdir ve ücretsiz kalacaktır. Mark Zuckerberg’in her türlü reklamdan para kazandığını düşünürsek, Facebook’un paralı olmasına da pek ihtiyacı olmadığı görünür.

Facebook Profilinizi Kimlerin Gezdiğini Görebilir misiniz?

Sağda solda gördüğünüz “Facebook’ta profilinizi kimler görüntülüyor hemen öğren” gibi önermelerin tamamen kandırmaca olduğunu biliyoruz. Ayrıca Facebook bu efsanenin bir yalan olduğunu binlerce defa duyurdu.

Suç İşleme Oranlarını Artıran Gerçek: Facebook

Facebook listenizdeki arkadaşlarınızın paylaşımlarını her zaman beğenmeyebilirsiniz. En doğal hakkınız olduğu düşünerek Facebook’ta uyguladığınız “arkadaşlıktan çıkarma” işleminin zaman zaman cinayetlere sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz?

Facebook’un ConnectU’dan Alındığı Onaylandı

Mark Zuckerberg’in Facebook’u ConnectU’dan aldığı mahkeme tarafından onaylandı. Ancak mahkeme Facebook tarafına yaptırım uygulamadı ve Zuckerberg ile ConnectU’nun arasını “küçük bir meblağ(!)” ile tatlıya bağladı. Bu küçük meblağın ne kadar olduğu konusu ise sonsuza kadar gizemini koruyacak gibi görünüyor.

Facebook kullanmıyorsanız bilgileriniz güvende mi?

Ben Facebook kullanmıyorum ve bilgilerimi kimse toplayamaz diyenlerdenseniz yanıldığınızı belirtmek isteriz. Çünkü arkadaşlarınız Facebook kullanıyorsa sizin gölge profiliniz kendiliğinden oluşuyor. Arkadaşlarınız size rehberine kaydederken ev adresi, telefon numarası gibi bilgileri giriyor. Böylece hayatınıza dair önemli bilgiler Facebook’un eline geçmiş oluyor. Özetle istesek te istemesek te Facebook hayatımızın bir yerinde var.

WebteknoTV Hakkında:

Aylık 6 Milyon tekil kullanıcı sayısına sahip olan WebteknoTV, erişiminin %55’ini mobil, %46’ini masaüstü cihazlardan sağlamaktadır. Sosyal medya hesaplarında teknoloji alanında Türkiye’nin en geniş kitlesine sahip olan WebteknoTV, Facebook’ta 489.000 beğeni, Twitter’da 77.000 ve Youtube’ta 576.000 takipçisi bulunuyor. www.webtekno.com web sitesi ise 10 milyon sayfa gösterimine sahiptir.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir