Ana Sayfa / Şirketler / Eurocontrol Geçici Konsey Başkanlığı yeniden Türkiye’de
eurocontrol

Eurocontrol Geçici Konsey Başkanlığı yeniden Türkiye’de

Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın, yeniden Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatının (Eurocontrol) Geçici Konsey Başkanlığına getirildi. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM) yapılan açıklamaya göre, sivil havacılıkta yaşanan büyümeye paralel olarak uluslararası sivil havacılık örgütlerindeki ağırlığı giderek artan Türkiye, Eurocontrol’ün en önemli karar alma birimi olan Genel Kurul niteliğindeki Geçici Konsey’in başkanlığını yürütmeye devam edecek.

Eurocontrol Geçici Konsey Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken 2014-2015 dönemi için oy birliğiyle Konsey Başkanlığına seçilen Yalçın, Brüksel’de yapılan son Konsey toplantısında bu göreve oy birliğiyle tekrar atandı.

Avrupa’nın en önemli havacılık örgütlerinden olan Eurocontrol’de alınan kararlarda müdahale ve söz hakkını güçlendirmesi bakımından büyük önem taşıyan Konsey Başkanlığı, 2017 yılı sonuna kadar devam edecek.

Avrupa’da havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve emniyetli bir şekilde yapılması amacıyla hava seyrüsefer alanındaki birliği sağlamak üzere 1960’da kurulan Eurocontrol’e Türkiye’nin 1989’dan bu yana üyeliği bulunuyor.

Avrupa ülkelerinden 41 üyesi bulunan Eurocontrol Teşkilatı’nın Geçici Konsey toplantıları, kararların alındığı Genel Kurul olma niteliği taşıyor.

Teşkilatın, stratejik kararlarının oluşturulduğu Geçici Konsey Koordinasyon Komitesi ve Geçici Konsey Başkanlık Bürosu olmak üzere ön kararların belirlendiği ve izlemenin yapıldığı iki birimi daha bulunmakta olup, bu iki birimin de Başkanlığı Türkiye tarafından üstlenildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir