Ana Sayfa / Gündem / Et fiyatında spekülatör etkisi

Et fiyatında spekülatör etkisi

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Doğan, “Bazı spekülatörlerin piyasanın üzerinde fiyata toplu hayvan alarak kesim yapıyor. Üreticiler de yetiştirdikleri hayvanları ‘pahalıya satarız’ düşüncesiyle pazara çıkarmayarak elinde tutuyor. Et sıkıntısı baş gösterince aynı spekülatörler dışarıdan ucuza besi hayvanı getirerek piyasaya pahalıya satmaya başlıyor. Et fiyatlarındaki artışın nedeni budur” dedi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de kırmızı et üretimindeki artışın devam etmesine karşın piyasalarda üretim yokmuş gibi hava estirildiğini söyledi.

Türkiye’de yaklaşık 450 bin üretici bulunduğuna işaret eden Doğan, kırmızı et üretiminin artmasına karşın fiyatların düşmemesinin üretimle ilgili bir sorun olmadığını vurguladı.

Doğan, “Bazı spekülatörler piyasanın üzerinde fiyata toplu hayvan alarak kesim yapıyor. Üreticiler de yetiştirdikleri hayvanları ‘pahalıya satarız’ düşüncesiyle pazara çıkarmayarak elinde tutuyor. Et sıkıntısı baş gösterince aynı spekülatörler dışarıdan ucuza besi hayvanı getirerek piyasaya pahalıya satmaya başlıyor. Et fiyatlarındaki artışın nedeni budur” diye konuştu.

-Et varlığının artırılmasına yönelik çalışma

Son bir yıldır Avrupa ülkeleri ve Uruguay’dan besi hayvanı getirilerek et varlığının artırılmasına yönelik çalışma yapıldığını anlatan Doğan, “Ülkemizin yıllık et tüketimi bir milyon 300 bin ton civarında. Üretimimiz ise yaklaşık bir milyon ton. Besi danası ithal edilip açık kapatılıyor ama fiyatlar düşmüyor. Spekülatörler buna müsaade etmiyor. Yerli hayvan pahalıya alındığı için et fiyatları pahalı satılıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı kırmızı et üretimi istatistiklerinin, et fiyatlarına üretim azlığından değil, keyfi olarak zam yapıldığını kanıtladığını savunan Doğan, şunları kaydetti:

“Biz insanımızın pahalıya et yemesini istemiyoruz. Et fiyatının düşmesinin çözümü, yetiştirilen besi hayvanlarının üretici birlikleri üzerinden satılmasıdır. Üreticiler, hayvanlarını üretici birlikleri üzerinden satarsa fiyatlarda istikrar olur, hayvan varlığında artış sağlanır. Spekülatörler de istediği gibi fiyatlarda oynama yapamaz. Besi hayvanını üretici birliklerine satmak istemeyenler de olabilir. Bu durumda devlet desteklerinden muaf tutulmaları gerekir. İthal besi hayvanı getirip yerli hayvan fiyatından satış yapmakla halkımız değil, sadece belirli çıkar çevreleri kazançlı çıkmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir