Ana Sayfa / Teknoloji / Erkekler internete daha bağımlı

Erkekler internete daha bağımlı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 18’inin “bağımlı” olduğunu, erkeklerin kadınlardan daha fazla internette zaman geçirdiğini söyledi.

Prof. Dr. İlhan, yaptığı açıklamada, bağımlı kişilerin internetsiz geçirilen zamanlarda kendini boşlukta, huzursuz hissettiğini, sürekli telefonuna baktığını, en yakın sürede kablosuz internet noktası bulmaya çalıştığını dile getirdi. İlhan, “İnternet artık alkol, tütün bağımlılığı gibi. İnternet bağımlılığı artık aşermek demek. Artık internete aşeriyoruz” dedi.

Türkiye’de bin 500 kişi üzerinde internet kullanımı üzerine araştırma yaptıklarını aktaran İlhan, şöyle konuştu:

“İnternet kullanıcılarının yüzde 18’i bağımlı. Türkiye, internet bağımlılığında dünyada hemen hemen başlarda yer alıyor. İnternet en çok oyun, sosyal medya, alışveriş için kullanılıyor. Aynı zamanda işi gereği interneti çok kullananlar var. Bunu bağımlılığın dışında değerlendirmek gerekiyor. İnterneti sosyalleşme amacıyla, cinsel içerikli sitelere girmek için kullananlar da fazla. Erkekler kadınlara göre 2,5 kat daha fazla bağımlı. 16-24 yaş grubun arasında internet kullanımı diğer yaş gruplarına göre daha fazla. Gelir düzeyi düşük ve yüksek olanlarda kullanım çok fazla. Mesleki olarak da öğrenci ve işsizlerde internet kullanımı çok fazla görülüyor.”

-“Sosyalleşeyim derken asosyalleşiyoruz”

İlhan, Türkiye’de internetin daha çok sosyalleşme amacıyla kullanıldığını, bunun iyi irdelenmesi gerektiğini söyleyen İlhan, sanal kişilikler oluşturularak insanların gerçekliklerin dışına çıkabildiğini belirtti.

Türkiye’de bilgisayarın ve internete bağlanabilir cihazların sayısında ciddi artışlar yaşandığına dikkati çeken İlhan, “Kitap okuma, gazete okuma azaldıkça internet bağımlılığı daha fazla artıyor. Bu durum, sosyalleşme yapacak başka ortamların bulunamamasından kaynaklanıyor. İnternet bağımlılığını azaltabilecek destek sistemleri gerekiyor” diye konuştu.

İlhan, 16-24 yaş arasındakilerin ve öğrencilerin internet kullanımında risk faktörü olduğuna işaret ederek, “O zaman ailelere fazla rol düşüyor. Aileler çocuklarının internetini kısıtlamak değil ama bağımlı olup olmadıklarını, hangi sitelerde gezdiklerini, hangi amaçla internete girdiklerini kontrol etmeleri gerekiyor. Bunun yanında fiziksel aktivite, spor, arkadaşlık, komşuluk ilişkilerinin artması kuşkusuz internet bağımlılığını azaltacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir