Ana Sayfa / Politika / Erdoğan’la Putin bir araya geldi
Erdogan-putin-1

Erdoğan’la Putin bir araya geldi

Uçak krizi sonrası ilk kez bir araya gelen İki lider görüşme öncesi açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Konstantin Sarayı’nda bir araya geldi.

İki lider toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Putin, “Darbe girişimnin ardından ilk arayan liderlerden biriyim. Her türlü darbe girişiminin karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Erdoğan’ın ziyareti iki tarafın da ilişkileri iyileştirmek istediğinin işareti” diyen Putin, “Toplantıda ticari ve ekonomik ilişkiler ile terörle mücadele konusu ele alınacak. Nahoş olaydan sonra süratle bir araya gelmemize vesile olması sebebiyle teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Erdoğan, “Dayanışmamız bölgedeki sorunların çözümüne yardımcı olacaktır. Atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içerisine gireceğiz. Kendimize büyük hedefler belirlediğimiz bir süreç.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan saat 13.15’te indi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile 13.15’te Rusya’nın St. Petersburg kentine geldi.

Erdoğan’ı, St. Petersburg Pulkovo Havalimanı’nda, Rusya Dışişleri Bakanlığı St. Petersburg Temsilcisi Vladimir Zapivalov, St. Petersburg Valiliği Dış İlişkiler Başkanı Yevgeni Grigoryev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu ile büyükelçilik ve başkonsolosluk personeli karşıladı.

Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Rusya’ya geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir