Ana Sayfa / Politika / Erdoğan’dan bankalara çağrı

Erdoğan’dan bankalara çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oda başkanlarını ağırladığı toplantıda, bankalara çağrı yaparak faizleri tek haneye indirmeleri gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Oda ve Borsa Başkanları İle İstişare Toplantısı düzenledi.

Darbe girişimi sonrasında ekonomik durumu da değerlendiren Erdoğan, Emlak Konut ve GYODER’in yeni kampanyalarına atıfta bulunarak bankalardan da buna destek olmalarını istedi.

Erdoğan, konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankalarının faiz oranlarını yıllık yüzde 9’a doğru çekmeleri gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Yıllık faiz oranlarının tek haneli rakamlara sanyici için ise oranları çok daha aşağı çekip sürümden kazanmalarını isteriz…” dedi.

Faiz konusunda dünyadan örnekler veren Erdoğan, “Dünya sıfıra yakın faizle çalışıyor, Japonya’ya bakın, ABD’ye bakın sıfırlarla çalışıyor, Avrupa’ya geliyorsun %1-2’de çalışıyor bize ne oluyor? Olmaz bu zulümdür” yorumunu yaptı.

Erdoğan darbe girişimine rağmen ekonominin sınırlı bir dalgalanma dışında yolunda ilermeye devam ettiğini söyledi.

Erdoğan “Ülkemizin ekonomik göstergelerinde hiçbir sorun yok..Darbe girişimine rağmen uluslararası finansman konusunda sıkıntımız yok tersine 15 Temmuzdan sonra boröçlnamma ihalelerine dahi beklenenin üzerinde talep geldi. Merkez Bankamızdaki döviz rezervlerimiz artıyor. Ama yetmez, süratle döviz rezervini 165 milyar dolara çıkarmalıyız…Bu süreci ekonomik anlanında da başarıyla bitirdik. Ekonomide yapısal reformlar kesintisiz sürecek” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

– Bir taraftan terörle mücadele ederken diğer taraftan o örgütlerin ortağı FETÖ’nün darbe girişimini püskürttük. Milletimiz göğsünü siper etti.

– Milletimiz 15 Temmuz’da sadece bu terör örgütüne değil aynı zamanda benzer niyetlere sahip, benzer yöntemlere başvurmak isteyen herkese mesajını açık ve net bir şekilde vermiştir. Ne demiştir milletimiz; ‘bizim bu ülkeden başka vatanımız yoktur ve bu ülkemizi de bu sapıklara bırakmayacağız’ demiştir.

– 15 Temmuz bu milleti bayraksız, vatansız, milletsiz, devletsiz bırakma girişimidir. Çünkü bu girişimde bulunan ihanet şebekesinin ne millet ne bayrak ne vatan ne devlet diye bir derdi yoktur.

– Örgütlendikleri 160 ülkenin tamamını da güya vatan kabul ediyorlar. Eninde sonunda oraları da ele geçireceklerini söyleyecek kadar bu konuda öz güven sergilemeye çalışıyorlar. Amerika’yı da ele geçirecekler. Öyle diyorlar. Ve bunu da oraya yerleşmek suretiyle, ‘işte bak oradan bu işi yönetiyoruz’, hava bu. Bu bakımdan sadece itikadi olarak değil, milli olarak da sapkın bir örgütle karşı karşıyayız.

– Pazar günü Cumhurbaşkanlığı olarak Yenikapı’da demokrasi ve şehitler mitingi düzenliyoruz. Tüm milletimiz davetlidir. Meydanda Türk Bayrağı dışında bayrak istemiyoruz.

– Sayın Bahçeli’nin bu davete (Yenikapı) icabetini aldık. Ben tabii aslında Sayın Kılıçdaroğlu’nun da orada olmasını istiyorum. Onlar da bir heyetle katılacaklarını şu anda açıklamış durumdalar. Öyle zannediyorum ki durumu tekrar gözden geçirir ve onlar da pazar günü Yenikapı’da olma kararını verirler.

– Bu gruba destek veren her dernek, okul ve şirket terör yuvasıdır. Kurşunu finanse edeni affetmeyeceğiz.

– Biz hala 50’li yılların yasalarıyla bu ülkeyi idare edemeyiz, darbe yasalarıyla bu ülkeyi idare edemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir