Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Tek başına kaldırılabilecek bir yük olmaktan çıktı
recep-Tayyip-Erdogan

Erdoğan: Tek başına kaldırılabilecek bir yük olmaktan çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Suriye’deki durum Türkiye’nin tek başına kaldıracağı bir yük olmaktan çıktı’ dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Suriye’nin “terör ihraç eden bir ülke” konumuna geldiğini belirterek, Suriye’deki durumun artık Türkiye’nin tek başına kaldıracağı bir yük olmaktan çıktığını söyledi.

İstanbul’da düzenlenen Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Erdoğan, dünyadaki hiçbir ülkenin ortaya çıkan insani dramlara kayıtsız kalamayacağını ve terörizm, istikrarsızlık ve göç sorununun yüzlerce ülkeyi etkilediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’de yaşanan savaş beşinci yılına girdi. Şu ana kadar 400,000’i aşkın insan öldü. 12 milyon insan yerini yurdunu terk etti. Türkiye olarak komşumuzda yaşanan bu drama sessiz kalamazdık. Bugün ülkemiz dinine, diline, etnik kimliğine bakmadan 3 milyonu aşkın sığınmacıya evsahipliği yapıyor. Suriye’deki durum Türkiye’nin tek başına kaldıracağı bir yük olmaktan çıkmış bulunuyor.”

‘Terör ihraç eden ülke’

Suriye’nin kuzeyinde özellikle Halep çevresindeki hava saldırılarının son günlerde iyice yoğunlaştığına da dikkat çeken Erdoğan, “Bu saldırılarda sadece son on günde çoğu sivil 600 üzerinde insan öldü, güney sınırımızda yeni bir göç dalgası oluşturdu. Teröre ve terörü destekleyen ülkelere karşı artık tüm devletlerin ortak ilkeli duruş sergilemesi gerekiyor. Terör örgütleri arasında hiç bir fark yoktur, bu tehdide karşı kararlı şekilde mücadele edilmelidir. Suriye şuan terör ihraç eden ülke konumuna geldi” dedi.

Konuşmasında Somali’deki duruma da dikkat çeken Erdoğan, ülkenin kritik bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek bu dönemde uluslararası toplumun Somali’yi yalnız bırakmaması gerektiğini söyledi.

“Biz dünyadaki en büyük büyükelçiliğimizi Mogadişu’da inşa ettik. İnşallah önümüzdeki aylarda Mogadişu’yu yeniden ziyaret etmeyi planlıyorum” diyen Erdoğan, “Bu zorlu süreçte Somalili kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı vurgulamak istiyorum” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir