Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Mevcut sistem sorunlar karşısında yetersiz

Erdoğan: Mevcut sistem sorunlar karşısında yetersiz

Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı, Dünya İnsani Zirvesi 60’a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı. Erdoğan, zirvede yaptığı konuşmada, mevcut sistemin sorunlar karşısında yetersiz kalabildiğini söyledi.

Küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı, Birleşmiş Milletlerin (BM) düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 60’a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla, küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı zirveye katılmak üzere İstanbul Kongre Merkezine geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer ülkelerin liderleri, zirvenin ilk programı olan kahvaltılı liderler oturumunda buluştu. İstanbul Kongre Merkezi’nde Üsküdar 1 Salonu’ndaki oturumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun birer selamlama konuşması yaptı. Kahvaltılı oturuma 60’a yakın devlet ve hükümet başkanı ile temsilciler katıldı.

Dünya İnsani Zirvesi’nin açılış töreni

Sunuculuğunu ABD’li oyuncu Forest Whitaker’in yaptığı açılış töreninde, dünyadaki insani dramları konu alan görsel sunumlar gerçekleştirildi.

Zirvede, küresel insani yardım sistemi masaya yatırılıyor.

Bu arada İstanbul Kongre Merkezi’nde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

‘Mevcut sistem sorunlar karşısında yetersiz’

Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu anlayışla Türkiye, bugün dünyanın 140’ı aşkın ülkesinde insani ve kalkınma yardım faaliyetleri yürütüyor, binlerce projeyi hayata geçiriyoruz.” dedi. Erdoğan, “Üç milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Büyük bir iftiharla belirtmek isterim ki bu iltica, bu sığınma süreci devam etse dahi varil bombalarından kaçan, büyük bir tehditle karşı karşıya kalan ister Suriyeli ister Iraklı olsun, kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlara, insanlığa kapamayacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut sistem insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır.” dedi.

“İhtiyaçlar her geçen gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Buna ilaveten yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimleri görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen, çok acı bir şekilde bunu tecrübe eden ülke Türkiye’dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı. Ben Dünya İnsani Zirvesinin tüm bu alanlarda bir dönüm noktası olmasını diliyorum. Gözlerini ve gönüllerini İstanbul’dan gelecek mesajlara ve taahhütlere kilitlemiş insanlara karşı sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.”

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir