Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Faiz sistemi acımasızdır

Erdoğan: Faiz sistemi acımasızdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bir cumhurbaşkanı olarak bu söylenir mi söylemek zorundayım faiz sistemi adil değildir ve acımasızdır.’ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde, VakıfKatılım Bankası Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan burada gerçekleştirdiği konuşmasında faiz sistemini eleştirdi.

Vakıf Katılım Bankası’nın 20 yıllık hayalin ürünü olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı. ‘Belki gecikmiş olabiliriz ama katılım, finans yönetimi konusunda çok kısa sürede, çok büyük ilerleme kaydedeceğimize bu sektörde inanıyorum. Burada bir şeyi daha açıklamam lazım, esasen ben bu kurumlarda ‘banka’ ifadesinin kullanılmasını doğru bulmuyorum. Kavramları birbirinden tefrik etmemiz lazım, ayırmamız lazım. Banka nedir, katılım nedir, bunları ayıracağız’ dedi.

‘Bankacılık sisteminden tümüyle farklı bir yapı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Katılım finans sistemi, varlığa dayalı yapısı, risk paylaşımını esas alması ve spekülasyonlara kapalı olmasıyla, mevcut bankacılık sisteminden tümüyle farklı bir yapıdır. Tüketimi değil üretimi teşvik eden, işletmelere borçlanmadan kaynak kullanma imkanı sağlayarak kırılganlıkları azaltan yapısıyla bu sistemin Türkiye ekonomisinin itici gücü olacağına inanıyorum’ şeklinde konuştu.

‘Yüzde 5’ten yüzde 25’e çıkarmamız gerek’

Katılım finans sisteminin bankacılık içindeki payının yükselmesi gerektiğini bildiren Erdoğan, ‘Bugüne kadar katılım yöntemiyle çalışan 5 finans kuruluşumuz vardı. Vakıf Katılım ile birlikte bu sayı 6 oldu. Ancak katılım finans sisteminin tüm bankacılık finans sistemi içindeki payının hala yüzde 5’ler seviyesinde bulunması, daha yapacak çok işimizin olduğunu gösteriyor. Bu konuda 2025 yılı içinde belirlenmiş yüzde 15’lik hedef var ama ben bu hedefin de yetersiz olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarımla zaman zaman görüştüğümde bunu süratle yüzde 25’e çıkarmamız gerekir diyorum’ açıklamasını yaptı.

Faiz sistemi eleştirisi

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir cumhurbaşkanı olarak bu söylenir mi söylemek zorundayım faiz sistemi adil değildir ve acımasızdır. Eğer biz sıçrayacaksak acımasız olan bu sistemden ziyade gerçek manada hakikaten bu katılım sektörüyle bir büyümenin içinde olmamız şart.

Faiz ABD’ye bakıyorsunuz 0.50, Japonya eksi, Avrupa 0. Bize ne oluyor, şu anda çift haneliye süzüldük. Soruyorum Türkiye böyle bir faiz anlayışıyla üretim yapabilir mi, rekabet edebilir mi? Faiz lobisi acımasızca emmeye devam ediyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir