Ana Sayfa / Dünya / ‘Endişelenmeyin, Avrupa’nın bir parçasıyız’
Johnson-Londra-Baskani

‘Endişelenmeyin, Avrupa’nın bir parçasıyız’

Eski Londra Belediye Başkanı Johnson, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararının kişileri endişelendirmemesi gerektiğini belirterek, “Sırtımızı Avrupa’ya dönemeyiz, Avrupa’nın bir parçasıyız.” dedi.

Ülkesinin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması gerektiğini savunan eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararının kişileri endişelendirmemesi gerektiğini belirterek, “Bu, Birleşik Krallık’ın bölündüğü ya da daha az Avrupalı olduğu anlamına gelmiyor. Sırtımızı Avrupa’ya dönemeyiz, Avrupa’nın bir parçasıyız.” dedi.

Referandum sürecinde Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması gerektiğini savunan ve “Ayrılığa Oy Ver” kampanyasının başını çeken Muhafazakar Partili siyasiler, eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ve İngiltere Adalet Bakanı Michael Gove, referandum sonucuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısındaki konuşmasına, ekimdeki Muhafazakar partin kongresinde görevi bırakacağını açıklayan Başbakan David Cameron’a saygılarını sunarak başlayan Johnson, başbakanın aldığı istifa kararını üzücü bulduğunu söyledi.

Cameron için, “Neslimizin en fevkalade siyasilerinden oldu, cesur ve prensipli bir adam” diyen Johnson, Birleşik Krallık halkına referandum seçeneği vermesinden dolayı Cameron’ı övdü.

Johnson, hiçbir şeyin aceleye getirilmemesi gerektiğini belirterek, “(AB’ye üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen) Lizbon Antlaşmasının 50. maddesinin yürürlüğe girmesine gerek yok. AB’den çıkmak için oy verilmesiyle, acele karar verilmesine ihtiyaç olmadığını vurgulamak hayati önem taşıyor. Yurt içinde ya da yurt dışında olanlar endişelenmesin, bu, Birleşik Krallık’ın bölündüğü ya da daha az Avrupalı olduğu anlamına gelmiyor. Sırtımızı Avrupa’ya dönemeyiz, Avrupa’nın bir parçasıyız.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir