Ana Sayfa / Enerji / En fazla elektrik kesintisi Marmara’da yaşandı

En fazla elektrik kesintisi Marmara’da yaşandı

Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) 1 Mart 2015 – 29 Şubat 2016 dönemine ilişkin 12 aylık verilerini Tüketici Birliği Federasyonu EKE Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz açıkladı.

Yanılmaz, en fazla elektrik kesintisinin 163 bin 610 saat ile Marmara Bölgesinde, en az elektrik kesintisinin ise  23 bin 147 saat ile Güneydoğu Anadolu’da yaşandığını söyledi.

En fazla elektrik kesintisinin, 90 bin 856 saat ile Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova illerine hizmet veren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş’de (UEDAŞ) olduğunu belirten Yanılmaz, en az elektrik kesintisinin 3 bin 791 saat ile Bitlis, Hakkari, Muş, Van illerine hizmet veren Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ’de (VEDAŞ) görüldüğüne işaret etti.

Tüketici kamuoyunu en fazla rahatsız eden konunun elektrik faturalarında tahakkuk ettirilen kayıp ve kaçak bedeli olduğunu söyleyen Yanılmaz,”Bu proje ile kayıp ve kaçağın yoğun olduğu bölgelerde elektrik kesintisinin en az düzeyde gerçekleştiği şeklinde ilginç bir sonuç üretildi.” dedi.

Yanılmaz,”Kış mevsimi, hava koşullarının olumsuz etkisi enerji tüketiminin artmasına karşın Kasım 2015’ten bu yana elektrik hizmetinde kesintiler başlamıştır. Ocak ayında enerji bedeline yapılan zam ile eş zamanlı olarak yüksek oranda azalan kesintiler yaşanmıştır.” diye konuştu.

En fazla elektrik kesintisinin Türkiye genelinde Kasım 2015’te 72 bin 252 saat, en az elektrik kesintisinin Ocak 2016’da 35 bin 367 saat olarak kayıtlara geçtiğini söyleyen Yanılmaz, şunları kaydetti:

“İllere göre en fazla elektrik kesintisi, 66 bin 96 saat ile İzmir’de, en az elektrik kesintisi 10 saat ile Uşak’ta yaşandı”

Dönemin ilk 10 ayında, Aralık 2015’e kadar endeksin yüksek seyrettiğini belirten Yanılmaz, Elektrik Endeksi Ocak 2016’dan itibaren düşüş eğilimine girdiğini ve  2016 yılı başında elektrik bedeline yapılan zammın, endeksi bu yönde etkilediğini söyledi.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir