Ana Sayfa / Gündem / En Az Gelişmiş Ülkeler Antalya’da buluşacak

En Az Gelişmiş Ülkeler Antalya’da buluşacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun verdiği karar doğrultusunda, “En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) İstanbul Eylem Planı”nın değerlendirme toplantısı, yarın Antalya’da başlayacak.

BM Nüfus Fonu (UNFPA) ve BM EAGÜ Yüksek Temsilciliği organizasyonuyla Belek Turizm Bölgesinde bulunan bir otelde yapılacak toplantı, 3 gün sürecek.

Dünya nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan (yaklaşık 880 milyon kişi) 48 ülkenin sürdürülebilir kalkınma alanında ilerleme sağlamalarına yönelik olarak, 2011 yılında kabul edilen İstanbul Eylem Planının yarı dönem değerlendirme toplantısına yaklaşık 3 bin kişinin katılması bekleniyor.

Toplantı, cuma günü aile fotoğrafının çektirilmesi ve açılış oturumuyla başlayacak. 3 gün boyunca yapılacak 6 genel kurul ve 4 yuvarlak masa toplantısında, “üretim kapasitesi, tarım, gıda güvenliği ve kırsal kalkınma, çoklu krizler, mali kaynakların kalkınma ve kapasite inşası, ticaret ve emtialar, ekonominin çeşitlendirilmesi, beşeri ve sosyal kalkınma” gibi konular ele alınacak.

Toplantıyla, en az gelişmiş ülkelerin gelişimi için küresel iş birliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Organizasyon kapsamında Belek Turizm Bölgesinde belirlenen alan, toplantı süresince BM toprağı sayılacak.

– Mavi Bölge güvenliği oluşturulacak

Toplantı dolayısıyla 26-29 Mayıs tarihlerinde, Antalya Emniyet Müdürlüğü, oteller ve çevresiyle ilgili güzergahlarda, arama noktaları, yakın koruma, eskort ve trafik tedbirleriyle güvenliği sağlayacak.

Organizasyon için trafik, bomba imha, özel harekat, koruma, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü görevlileri ile diğer şube personelinden oluşan yaklaşık bin polis görevlendirildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün Deniz Limanı Şube Müdürlüğü de Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı ile koordineli olarak, zodyaklar ve deniz motosikletli ekiplerle toplantının düzenleneceği bölgede sahil güvenliği sağlayacak. Hava Limanı Şube Müdürlüğü görevlilerince de organizasyon bölgesinin havadan kontrolü sağlanacak.

BM koordinasyonunda ve sorumluluğundaki “Mavi Bölge” güvenliğiyle salonların giriş ve çıkış kontrolleri de BM güvenlik görevlileri tarafından yapılacak.

– 48 ülke en az gelişmiş ülke

Halen EAGÜ listesinde Afrika’dan 34, Asya’dan 9, Pasifik bölgesinden 4 ve Karayipler’den bir ülke yer alıyor.

EAGÜ, BM’nin 1971 yılında yaptığı bir tanımlama. Bir ülkenin EAGÜ sayılabilmesi için “kişi başı milli gelirinin düşüklüğü, insan kaynaklarında zayıflık (kötü beslenme, sağlık, yetişkin okuryazarlığı düzeylerinde düşüklük…vs) ve ekonomide çeşitlilik eksikliği” kıstasları aranıyor.

BM tarafından yapılan araştırmalara göre, en az gelişmiş ülkelerde 2011 yılında bu yana genel olarak olumlu bir büyüme var. 2012’de yıllık yüzde 4 olan ortalama büyüme oranı, 2014 yılında yüzde 5,3 olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Bu yılın ilk çeyrek büyüme oranlarının bazı az gelişmiş ülkelerde yüzde 7 olarak gerçekleştiği ifade ediliyor.

En az gelişmiş 48 ülke, dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk gelen 880 milyon kişiyi barındırmasına rağmen, dünya gayri safi hasılasından yüzde 2’den az, küresel ticaretin de yüzde 1 pay alıyor.

– Kişi başına düşen milli geliri bin doların altında 26 ülke var

Dünya Bankası verilerine göre, dünyada kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) bin doların altında olan 26 ülke bulunuyor. Kişi başına düşen milli geliri en düşük ülke ise 255 dolarla Malawi.

Bu ülkeyi, 286 dolarla Burundi, 358,5 dolarla Orta Afrika Cumhuriyeti, 427,4 dolarla Nijer, 441,3 dolarla Gambiya, 442,3 dolarla Kongo, 449,4 dolarla Madagaskar, 457,3 dolarla Liberya, 539,6 dolarla Gine, 542,6 dolarla Somali, 567,8 dolarla Gine-Bissau, 573,6 dolarla Etiyopya takip ediyor.

Kişi başına düşen milli geliri 585,6 dolar olan Mozambik, 633,6 dolar olan Afganistan, 635 dolar olan Togo, 695,7 dolar olan Ruanda, 701,7 dolar olan Nepal, 704,5 dolar olan Mali, 713,1 dolar olan Burkina Faso, 714,6 dolar olan Uganda, 766 dolar olan Sierra Leone, 810,1 dolar olan Komorlar, 824,2 dolar olan Haiti, 903,5 dolar olan Benin, 931,2 dolar olan Zimbabve ve 955,1 dolar olan Tanzanya da dünyada kişi başı milli gelirde bin doları yakalayamamış ülkeler arasında yer alıyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir