Ana Sayfa / Politika / Emeklilere 100 lira zam tasarısı Genel Kurul’da
meclis-zam-

Emeklilere 100 lira zam tasarısı Genel Kurul’da

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “İnşallah gelecek sene Eylül ayında ilk vergi harcaması raporunu yayınlayacağız. Ondan sonra da her yıl bu vergi harcaması raporu yayınlanacak” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına 2016 yılı Ocak ayından itibaren ayda 100 TL seyyanen zam yapılmasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine devam ediliyor.

Ağbal, tasarının 4. maddesinin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bir milletvekilinin vergi, resim istisna ve muafiyetlerine ilişkin zaman zaman olumsuz değerlendirmeler olduğunu ifade ettiğini hatırlatan Ağbal, vergi sisteminde vergi, resim istisna ve muafiyeti konulurken mutlaka sosyal ve ekonomik amaçlar güdülerek konulması gerektiğini söyledi. Ağbal, “Beklenen, hedeflenen amaç ve hedeflere varılıp varılmayacağı konusunda titiz çalışmalar yapılması gerekir. Çünkü her vazgeçilen verginin mutlaka bir fırsat maliyeti var” dedi.

Bakanlık olarak bu konuda titiz çalışmalar yürüttüklerini aktaran Ağbal, “İnşallah gelecek sene Eylül ayında ilk vergi harcaması raporunu yayınlayacağız. Ondan sonra da her yıl bu vergi harcaması raporu yayınlanacak. Vergi harcaması raporu bize ne söyleyecek? Tüm mevzuatta sayılı olan vergi, resim, harç istisnasının kapsamını sosyal ve ekonomik amacını ve bu kapsamda vazgeçilen vergi miktarını ilgili kurumlardan da bilgi alarak raporlamış olacak. Bence kamu maliyesinin şeffaflığı açısından son derece yararlı bir yarar olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

-“Vatanın bütün stratejik sektörleri elimizden çıkmıştır”

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı tasarının 4. maddesi üzerindeki konuşmasında AK Parti hükümetlerinin ekonomi politikalarını eleştirerek, “Türk ekonomisi her geçen gün daha da derinleşen adı konulmamış bir kriz yaşamaktadır” dedi.

Toplumun büyük bölümünün geçim sıkıntısı çektiğini, işsizliğin ve ekonomik sorunların arttığını ileri süren Kalaycı, bunun sebebinin AK Parti iktidarı olduğunu söyledi.

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da konuşmasına, Hıristiyan aleminin Noel Bayramı’nı kutladığını belirterek başladı.

Ülkedeki ekonomik problemlerin sıralaması göz önüne alındığında tasarıda yer alan bireysel emeklilik ile ilgili maddenin ayrıntı bir gündem olarak kaldığını ifade eden Yıldırım, iktidarın yoksulların ekonomisini iyileştirmeden yana düzenlemeleri gündemine almadığını, yakın zamanda da böyle bir gündeminin olmadığını tespit ettiklerini söyledi. Yıldırım, savunma ve güvenlik harcamalarına ayrılan bütçeyi de eleştirerek, bir savaş ekonomisi yürütüldüğünü ileri sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, grubu ve şahsı adına madde üzerinde yaptığı konuşmada, varlık satışlarını eleştirerek, Türkiye’nin üretim gücünü oluşturan şirketlerin, bankaların yabancıların eline geçtiğini, bunun ötesinde yabancılara toprak satışının da kolaylaştırıldığını söyledi. “Vatanın bütün stratejik sektörleri elimizden çıkmıştır” diyen Erdoğdu, hep beraber milli varlıkların savunulması gerektiğini söyledi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ise konuşmasında, tasarıda yer alan denetimli serbestlikte düzenlemeye ilişkin maddeyi hatırlatarak, denetimli serbestlik uygulamasının AK Parti’nin imza attığı önemli çalışmalardan biri olduğunu ve tasarıdaki düzenleme ile bu kapsamda yeni imkanlar yaratılacağını belirtti.

TBMM Genel Kurulunda HDP’nin çatışma sürecinde yaşanan çocuk ölümlerinin ve çocukların gördüğü zararın tespit edilmesine, CHP’nin yolsuzluk olaylarının nedenleri ve sonuçlarıyla toplumsal yaşama etkilerine ilişkin araştırma önergelerinin görüşülmesi önerileri reddedildi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, öneriye ilişkin konuşmasında kürsüden, sokağa çıkma yasağı olan yerleşim yerlerinde yaşayan iki çocuğun gönderdiği mektupları okudu.

Çocukların yaşam ve eğitim haklarından ülkeyi yönetenlerin sorumlu olduğunu ifade eden Kerestecioğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları Sözleşmesinin tarafı olması nedeniyle sorumlulukları olduğunu hatırlattı.

Doğu ve Güneydoğudaki çocukların her alanda sorunlar yaşadığını ve diğer çocuklarla eşit şartlarda olmadıklarını savunan Kerestecioğlu, “Silahlar sustuğunda çocuklar için de daha iyi bir yaşamın umudu doğmuştu. Onlarca yılın acısı hafızalardaydı ama umut da vardı. Bu umudu onlara tekrar armağan edelim” dedi.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş terör örgütünün oluşturduğu şiddet sarmalına işaret ederek, şehir eylemlerinde çocukları ön saflarda kullandığını söyledi. Terör örgütünün çocuklarını kaçırdığı ailelerin güvenlik güçlerine başvurduğunu belirten Maviş, “Terör örgütü PKK’nın çocukları kaçırarak bir süre eğitim verdikten sonra güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda aktif olarak kullandığı uluslararası raporlarda da yer almıştır” ifadesini kullandı.

Yaşananlar ortadayken, gerçeğin ters düz edilmeye çalışıldığını ifade eden Maviş, bir kesimin ise terör örgütünün çocukları bu denli istismarına sessiz kaldığını, terör örgütünü kınamadığını belirtti.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise sataşma nedeniyle geldiği kürsüde Maviş’in gruplarına yönelik tavrını eleştirdi. Önder, “Gruba dönüp parmak sallamak kimsenin haddi değildir. Burası söz için yapılmıştır” dedi. Önder, emniyet bültenleriyle konuşmanın yanlış bir yaklaşım olduğunu savunarak, “Siz bu meseleye dair ne söylüyorsunuz? Keşke siz sayın vekillerden bunu duysak” ifadesini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da öneri üzerindeki konuşmasında, konunun özünde çocukların bulunduğunu, böyle bir konuda kimsenin karşılıklı taraflarmış gibi davranamayacağını vurguladı.

İradesi olmayan ne sağda ne solda durmayan çocukların ölümüne kimsenin sessiz kalamayacağını kaydeden Sarıhan, “Hepinize sesleniyorum, sizler çocuklarınızın, torunlarınızın ölümlerine izin verir misiniz, ister PKK öldürsün, ister güvenlik güçleri öldürsün. Lütfen taraf olmayın. İstenen sadece bir araştırma. Ne olur aklınızın ve vicdanınızın sesini dinleyin. Lütfen bu araştırma önergesine olumlu oy verin, çocuklarımıza karşı yüzümüz ak olsun” diye konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu da çocukların herkesin önceliği olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin her yerinde terör yüzünden ölen, mağdur olan çocuklar bizim de çocuklarımız. Bu ülkede PKK’nın terör eylemleriyle mağdur edilen çocukları korumak hepimizin görevi” dedi.

Köseoğlu, HDP’nin önergesinin konuya tek boyutlu bir bakış açısı getirdiğini, bu nedenle karşı olduklarını söyledi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylanan HDP grup önerisi, reddedildi.

-CHP’nin önerisi de reddedildi

CHP de yolsuzluk olaylarının nedenleri ve sonuçlarıyla toplumda yarattığı olumsuzluklar ve etkilerinin araştırılması için verdiği önergenin Genel Kurul’da bugün görüşülmesini Genel Kurula grup önerisi olarak getirdi.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Meclisin, 17-25 Aralık soruşturmalarında, Anayasa’nın kendisine yüklediği denetim faaliyetini yapmadığını savunarak, “Hükümet, 17-25 Aralık soruşturmaları sürecinde yolsuzlukların ortaya çıkarılması için değil, yolsuzlukların üstünü örtmek için elinden gelen çabayı yapmıştır” iddiasında bulundu.

Tezcan, “Şimdi hep beraber bir ‘darbe’ teranesi. Yolsuzluğu yapanla yolsuzluğu koruyan ve onun gayrimeşru çocuğu olan havuz medyası el birliğiyle milleti kandırmaya çalışıyor. Ya bu Meclis, bu yalana teslim olacaktır, ya bu Meclis Gazi Meclis olduğunu gösterecek, beytülmala el uzatanın elini kıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise “Bu Meclis, her zaman Gazi Meclistir, her zaman Gazi Meclis olmanın kuralları, ahlakı, edebi çerçevesinde kararlarını alır. Bu parlamento yolsuzluk yapanın da elini kırar, yolsuzluk yoksa da bunu açıklar ve ortaya koyar” ifadelerini kullandı.

-Belediyelerle ilgili yolsuzluk tartışması

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise 17-25 Aralık’ın bir darbe girişimi olduğunu belirterek, “Geçen 4 seçim sonunda bu 17-25 Aralık operasyonu, milletimiz tarafından darbe olarak tescil edilmiştir ve milletimiz tarafından, uzun adama, Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgi ve muhabbetle bu darbe girişimi net bir şekilde püskürtülmüştür” görüşünü dile getirdi. Dağ, konuşmasında bazı CHP’li belediyelerle ilgili yolsuzluk iddialarına da yer verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ise “Eğer CHP belediyelerinde bir ahlaksızlık varsa onu denetlemeyen ve cezasını vermeyen İçişleri Bakanı namussuzdur” ifadesini kullanarak, Türkiye’deki bütün belediyelerdeki yolsuzluk iddialarının, Meclis’te kurulacak bir komisyonca araştırılması teklifinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da yolsuzluğun küçümsenmemesi gerektiğini ve bunun sosyal bir olgu olduğunu belirterek, “Hakkaniyeti sağlayan nesnel süreçlerdir. Meclis de bunu yerine getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise “Yüreği olan AKP’lilere sesleniyorum. Hodri meydan. Biz CHP’li bütün belediyelerin her şeyinin burada konuşulmasına rıza gösteriyoruz ve bunu kabul edeceğiz. Siz edebiliyor musunuz, edecek misiniz?” dedi.

CHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir