Ana Sayfa / Teknoloji / Elektronikte dev satınalma
Sharp

Elektronikte dev satınalma

Phone’un ana üreticisi Tayvanlı Foxconn’ın, Japon Sharp’ı 6.2 milyar dolara satın almaya çok yakın olduğu bildirildi.

Yaşadığı mali darboğazdan kurtulamak için küçülme kararı alan ve geçtiğimiz günlerde 6 bin çalışanıyla yollarını ayıran Japon teknoloji devi Sharp, iPhone’un ana üreticisi Foxconn’un 6,2 milar dolarlık teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Bir dönemin gözde tüketici elektronik şirketlerinden Sharp, bu şirketlerin birçoğu gibi son yıllarda düşüşte. İflas aşamasına gelen Japonya merkezli şirketin kurtuluşu ise Foxconn oldu. Apple’ın ana üreticisi olarak tanınan Tayvanlı şirket, Sharp’ı 6.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla devraldı.

Wall Street Journal’da (WSJ) yer alan haberde Sharp yönetiminin satın almayı duyurmasına rağmen Foxconn henüz satın alma anlaşmasını imzalamadı ve Foxconn Sharp’ın mali geleceğinden endişe duyuyor. Gazete Foxconn’ın 100 maddeden oluşan listeyi yakından incelerek satın alma kararını vereceğini yazdı.

Foxconn yetkilileri satın alma hakkında WSJ’ye göderdikleri yazılı bir açıklamada, “Sharp Yönetim Kurulu’na anlaşmanın maddeleri hakkında herşeyi netleştirmemiz gerektiğini bildirdik.İki tarafında el sıkışmasından önce üzerinde mutabık kalınan bir anlaşmayı sunmamız gerekiyor” denildi.

Türkiye’de de fabrikası bulunuyor

Sharp’ın yeni sahibi olmaya çok yakın olan Foxconn’un Malezya’dan Brezilya’ya Macaristan’dan Çek Cumhuriyeti’ne kadar dünyanın birçok ülkesinde fabrikası bulunuyor. Şirketin Çorlu’da 14 bin metrekarelik üretim alanı yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir